Burak - sposób na dobry nastrój!

Buraki są dostępne w sprzedaży niemal przez cały rok. Warto po nie sięgnąć, bo o właściwościach buraka krążą niemal legendy. Nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze ma działanie krwiotwórcze i obniża ciśnienie krwi. Ze względu na które wartości odżywcze warto sięgać po buraki?

Burak: właściwości

Buraki doskonale pomagają zwalczyć jesienną chandrę. Zawarty w nich barwnik zwany betaniną jest uznawany za polepszacz nastroju, ponieważ podwyższa poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia w organizmie! Buraki zawierają zresztą całe mnóstwo ważnych składników odżywczych poprawiających kondycję fizyczną, mających działanie krwiotwórcze i obniżających ciśnienie krwi, a do tego - pięknie wyglądają na talerzu. To chyba wystarczająco dużo powodów, by odkryć je na nowo?

Burak jest klasycznym warzywem zimowym, zbieranym pod koniec września, a dostępnym w sklepach praktycznie przez cały rok. Jego korzeń ma piękny, ciemnoczerwony kolor i charakterystyczny słodkawo-ziemisty zapach. Niektórzy znają tylko buraczki marynowane ze słoika, jednak warto spożywać je surowe w formie sałatki, wówczas dostarczamy organizmowi jeszcze więcej witamin i minerałów.

Zobacz też:

 

 

właściwości buraka

Burak: Składniki odżywcze w pigułce

Intensywnie czerwony burak jest szczególnie cennym źródłem witamin i substancji odżywczych. Przedstawiamy najważniejsze z nich: 

  • Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za regulację metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek, a do tego pobudzają przemianę materii. Ponadto pełnią ważną rolę krwiotwórczą i zwalczają wolne rodniki.
  • Kwas foliowy chroni przed chorobami serca i nowotworami. Zapobiega powstawaniu wad wrodzonych w okresie życia płodowego.
  • Żelazo jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do życia. Chroni przed anemią, nadaje krwi jej kolor, jest składnikiem białka znajdującego się w mięśniach oraz licznych enzymów.
  • Ponadto: Buraki są źródłem niemal wszystkich witamin i substancji mineralnych. Oprócz tego zawierają też azotany i kwas oksolinowy. Korzystnie jest łączyć buraki z produktami lub napojami zawierającymi dużo witaminy C, by poprawić wchłanianie cennych składników.

PRZEPISY NA DANIA Z BURAKÓW

Wśród dużej liczby przepisów na dania z buraków nawet osoby, które za nimi nie przepadają, z pewnością znajdą coś dla siebie. Buraczki można podawać na ostro lub kwaśno, a ich smak doskonale się komponuje z aromatycznymi przyprawami i ziołami. Od bardziej wyrafinowanej strony pokażą się w towarzystwie jabłek lub pomarańczy, a po dodaniu fig, jogurtu lub owczego sera stworzą całą paletę pysznych dań. Do celów kulinarnych najlepsze są niewielkie bulwy, delikatniejsze w smaku i bardziej aromatyczne niż większe egzemplarze, które są zwykle łykowate. Przechowywane w chłodnym miejscu, np. w lodówce, zachowują świeżość przez kilka tygodni. Burak jest sprzymierzeńcem osób dbających o linię. Jest niskokaloryczny, a jednocześnie poprawia wydajność fizyczną.

Sałatka z buraczków na dobry humor

Buraki można gotować, piec oraz dusić. Z ugotowanych buraków łatwo jest przygotować purée, zupę-krem, danie jednogarnkowe; można je też podawać podduszone na maśle.

Pełnię swoich możliwości rozwiną surowe, w sałatce lub w carpaccio z buraków - pocięte na cienkie plasterki. Warto wypróbować poniższy przepis na danie gwarantujące poprawę nastroju:

Składniki na 2 porcje:

300 g buraczków

1 kwaskowate jabłko (np. Elstar)

2 łyżeczki chrzanu

3 łyżki syropu klonowego

2 łyżki octu winnego z białego wina

sól i pieprz

4 łyżki oleju z orzechów włoskich

orzechy włoskie wedle uznania

Sposób przygotowania:

Buraczki obrać i pociąć na bardzo cienkie plasterki. Jabłko obrać, przekroić na pół, usunąć gniazdo nasienne i również pociąć na cienkie plasterki. Plastry buraczków i jabłka przełożyć do miseczki. Wymieszać chrzan, syrop klonowy, ocet winny, sól i pieprz. Dodać olej z orzechów włoskich, zamieszać. Polać sosem sałatę, delikatnie wymieszać. Odstawić na 10 minut, a następnie posypać orzechami włoskimi i podawać.

Podpowiadamy: Sok z buraków smakuje lepiej po wymieszaniu z sokiem z jabłek lub pomarańczy, z dodatkiem wody mineralnej. Obniża on ciśnienie krwi. Osoby mające problemy z nadciśnieniem tętniczym powinny go pić codziennie!

SAŁATKA Z KASZY GRYCZANEJ I PIECZONEGO BURAKA

Składniki na 2 porcje:

  • 1 woreczek kaszy gryczanej
  • 2 upieczone buraki
  • 50 g kiełków rzodkiewki
  • 100 g sera koziego
  • 2 łyżki pestek dyni
  • 2 łyżki pestek słonecznika
  • 2 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Upieczone buraki obieramy i kroimy w kostkę. Słonecznik i pestki dyni uprażyć na suchej patelni. Kaszę ugotować na sypko. Wymieszać razem kaszę, buraka, pokruszony ser oraz nasiona i olej. Wymieszać. Udekorować kiełkami.

SAŁATKA Z BURAKÓW I KOZIEGO SERA

Składniki: 

  • 130 g buraków gotowanych, odsączonych
  • 50 g rukoli
  • 1/2 łyżki octu jabłkowego
  • 90 g koziego sera, 30% tłuszczu
  • 1/3 łyżki miodu
  • 1 g pieprzu czarnego
  • 1 łyżka pestek słonecznika

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 180°C. Umyj i oczyść buraki, następnie owiń buraki w folię aluminiową i włóż je do piekarnika. Piecz przez 1 godzinę. Odczekaj 10 minut aż buraki będą gotowe, pokrój ser w kawałki około 30 gramowe, smaż je na patelni, aż się zarumienią na złotego. Nasiona słonecznika także lekko przyrumień na patelni. Sałatkę umyj i osusz. Po obraniu buraków ze skórki, pokrój je w plasterki.

Ułóż rukolę z buraczkami, kozim serem na talerzu, posyp nasionami słonecznika i przypraw pieprzem, octem, miodem i olejem.

Najczęstsze pytania o przepisy na dania z buraków

Jak upiec buraki?

Do pieczenia najlepiej jest wybrać mniejsze buraki, by szybko się upiekły. Najpierw należy je dokładnie wyszorować, ale nie obierać. Następnie zawijamy je w folię aluminiową i układamy na blasze do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego do temperatury 180-200°C piekarnika. Buraki pieczemy przez około 60 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy widelcem, czy są miękkie. Ostudzone warzywa można obrać ze skórki.

Jak i ile gotować buraki?

Podobnie, jak przed pieczeniem, również przed gotowaniem buraków nie obieramy, a jedynie dokładnie myjemy. Następnie wkładamy je do wrzątku i gotujemy. Czas gotowania zależy od wielkości bulw i waha się w granicach 40-60 minut. Po wyjęciu z wody i przestudzeniu buraczki można obrać.

Jak kisić buraki?

Będziesz potrzebować następujących składników:

  • 1 kg buraków
  • 1 ząbek czosnku
  • listek laurowy
  • 2-3 ziarenka pieprzu
  • 1 łyżka soli
  • 1 szklanka wody
  • słój do kiszenia z pokrywą

Umyte i obrane buraki pokrój w kostkę i włóż do słoja. Dodaj czosnek, pieprz oraz liść laurowy. Wodę wymieszaj z solą i zalej nią buraki całkowicie je przykrywając. Zamknij słój i pozostaw go na kilka dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie, gdy w słoju pojawi się piana możesz odstawić go w chłodne miejsce. Po upływie kolejnych kilku dni buraczki będą ukiszone

Jak zrobić sok z buraka?

Sok z buraka uzyskujemy po wcześniejszym ukiszeniu buraczków. Po kilkunastu dniach od nastawienia buraczków w słoju do kiszenia, możemy je otworzyć, a po zebraniu piany wypić sok.

Sok z buraka możesz też zrobić używając wolnoobrotowej wyciskarki do soków. Buraka warto wówczas połączyć np. z marchwią i jabłkiem, a na koniec dodać odrobiny soku z cytryny.

 

 

03. września 2019 r.
Zamknij menu