NIETRZYMANIE MOCZU

Temat niewdzięczny... ale czy nieważny?

 

Temat niewdzięczny... ale czy nieważny? Niesłusznie jest to powód wstydu dla mnóstwa osób, a wstyd doprowadza do tego, że wycofujemy się powoli z życia towarzyskiego i społecznego, nie szukając pomocy. Z nietrzymaniem moczu wbrew pozorom nie mają problemu tylko osoby starsze. Inkontynencja, czyli właśnie nietrzymanie moczu, to sprawa tycząca m. in takich grup ryzyka, jak:

 

????kobiety po porodach,

????sportsmenki,

????osoby powikłane po zapaleniach pochwy,

????osoby mające ciężką, fizyczną pracę

Niestety, powodów może być wiele, a czy wiedziałaś o tym, że gubienie moczu może dotyczyć nawet nałogowych palaczek? Otóż przyczyną tutaj może być przewlekły kaszel--> co za tym idzie, w grupie ryzyka są właśnie osoby borykające się z niedoleczonym kaszlem i chorobami układu oddechowego. Dlaczego?

Co możemy zatem zrobić, mając taki problem, lub jak możemy pomóc organizmowi, żeby z takowym w przyszłości się nie mierzyć?

Profilaktyką, podobnie, jak przy otyłości- jest zapobieganie!

Czyli =>

????Leczenie infekcji jak najwcześniej i najszybciej- nie tylko dróg moczowych!

????W miarę możliwości unikanie ciężkiej pracy fizycznej

????PRAWIDŁOWA POSTAWA!-> wzmacnianie mięśni całego ciała, ze świadomym angażowaniem dna miednicy- poprzez trening ;)

????Ograniczenie używek, zwłaszcza papierosów

????Wczesne leczenie objawów menopauzy

Ponad to, ważne jest też, by nie popełniać błędu, jakim było wpajane nam od najmłodszych lat- WCIĄGANIE BRZUCHA!

Chodzi tu oczywiście o chodzenie z „zassanym” brzuchem niezależnie od okoliczności, 24h/dobę, które może nam zrobić więcej szkody, niż pożytku. Czemu? Jest to wynik ciągłego wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy, które to reagując na zmieniające się ciśnienie w jamie brzusznej są zmuszone do ciągłej pracy, której z czasem po prostu ciężko jest sprostać, za czym idzie osłabienie tych mięśni. Zatem- dbaj o postawę i o wygląd brzucha poprzez nawyki żywieniowe, a także trening. Wciąganie brzucha zostaw sobie „na specjalne okazje” jak np. ustawienie się do zdjęcia! 

 

24. czerwca 2020 r.
Zamknij menu