Trening a puls

NAJPROSTSZYM I NAJŁATWIEJ MIERZALNYM PARAMETREM INTENSYWNOŚCI JEST PULS.

 Puls/Tętno/HR jest jednym z najprostszych i najbardziej obiektywnych mierników poziomu wysiłku fizycznego. Znajomość jego wartości i umiejętność dostosowania mogą w znaczącym stopniu ułatwić trening i wymiernie zwiększyć jego efektywność. 

Puls- Najlepszy parametr do mierzenia intensywności .W dużym uproszczeniu powiedzieć by można, że to czy w danej chwili pracujemy nad kondycją, spalamy tłuszczowe zapasy, czy „zjadamy” własne mięśnie - zależy właśnie tylko od częstości pracy serca i czasu trwania wysiłku.

Mamy 4 zakresy tętna wysiłkowego.  

I 50-60% HRmax – tętno rozgrzewki, treningu regeneracyjnego, lub treningi osób niewytrenowanych. 

II 60-70% HRmax – w tej strefie najkorzystniej spala się tkankę tłuszczowa. Ten puls powinien nam towarzyszyć podczas większości treningów, których celem jest zrzucenie nadmiernych kilogramów.  

III 70-80% HRmax – wysiłek dochodzący do górnej granicy wysiłku tlenowego.

Ten zakres tętna powinien towarzyszyć nam podczas: • szybkich części treningów interwałowych • podjazdów pod górę na rowerze • biegu podczas którego znacznie przyśpieszamy oddech

  IV 85-100%HRmax - wysiłek beztlenowy, nie jest on zalecany jako podstawowa forma wysiłku u osób nie trenujących wyczynowo.  

My w Mrs.Sporty zawsze mamy nad tym kontrolę :)

18. października 2016 r.
Zamknij menu