Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Marzysz o płaskim brzuchu na lato? Jeszcze nic straconego. Trzeba tylko szybko zacząć nad nim pracować. Jak? Podpowiadamy!

Zanim zaczniesz ćwiczyć, warto spojrzeć na mięśnie brzucha pod kątem ich anatomii. Co tak naprawdę robimy?

Mięśnie brzucha i ich anatomia

Mięśnie brzucha, które najczęściej jako pierwsze zaczynają być widziane gołym okiem to w rzeczywistości mięsień prosty brzucha. Zaczyna się tuż pod mostkiem i ciągnie aż do miednicy. Skąd wrażenie, że jest ich kilka? Wszystko przez trzy poziome i jedno pionowe ścięgno, które dzielą mięsień prosty brzucha. Stosunkowo szybko da się je wypracować poprzez ćwiczenie, w którym zbliżasz klatkę piersiową do nóg.

Gdy już wypracujemy mięsień prosty brzucha, większość z nas zaczyna dostrzegać mięśnie skośne brzucha. Są dwa: zewnętrzny, po wypracowaniu którego boczki szybciutko znikną oraz trochę niedoceniany wewnętrzny. Ten drugi łączy dolne żebra z grzebieniami biodrowymi i zapewnia stabilność korpusu.

Silne bóle w okolicach lędźwi mogą oznaczać, że zapominasz o istnieniu mięśnia poprzecznego brzucha. To on stabilizuje kręgosłup i tworzy naturalny gorset wokół organów wewnętrznych. Na szczęście szybko wzmocnisz go dzięki treningom w Klubach sportowych Mrs.Sporty... 

Ćwiczenia na brzuch, które angażują mięśnie głębokie

By mięśnie głębokie brzucha zaczęły pracować, potrzebna jest praca nad świadomością ciała i przyjęcie prawidłowej pozycji. Właśnie dlatego w Mrs.Sporty używamy siedzeń ze spadkiem, które w prosty sposób wymuszają zaangażowanie całego CORE. Prawidłowa praca na maszynie angażuje całe ciało, a za stabilizację odpowiadają mięśnie brzucha i pleców.

Najpopularniejsze ćwiczenia na płaski brzuch najbardziej angażują mięsień prosty, pomijając ważne mięśnie wewnętrzne. Gdy ten mięsień wystaje podczas ćwiczeń, oznacza to że w naszych treningach nie używamy mięśni środka-głębokich.  By to zmienić, wystarczy jedynie docisnąć pępek do kręgosłupa.

Niebezpieczny tłuszcz trzewny

Płaski brzuch jest nie tylko oznaką dobrej formy, ale również... zdrowia! Każdy z nas ma dwa rodzaje tkanki tłuszczowej: podskórną i wewnętrzną. Pierwszą z nich z łątwością zlokalizujesz, a nawet chwycisz palcami. Druga obrasta narządy wewnętrzne: serce, wątrobę i inne organy.  

Znajdujący się blisko narządów wewnętrznych tłuszcz trzewny oraz tkanka tłuszczowa na brzuchu uznawana jest za winowajców zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, bezdechu senny, niektórych nowotworów i chorób serca.

Badanie opublikowane w "Circulation: Journal of American Heart Association" dowodzi, że trzewna tkanka tłuszczowa ma większy wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego kobiet starszych niż otyłość. Ciekawostką jest, że tłuszcz wewnętrzny może mieć również wpływ na zdrowie psychiczne. Badacze z Kaiser Permanente udowadniają, że osoby mające najwięcej tłuszczu trzewnego, byli o 145% bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby z jego mniejszą ilością.

By zredukować tłuszcz trzewny nie wystarczą tylko ćwiczenia na mięśnie brzucha. Musimy zadbać o ćwiczenie całego ciała i wszystkich grup mięśniowych. A także połączyć treningi z odżywianiem.

Płaski brzuch dzięki ćwiczeniom całego ciała

Nastawiając się podczas treningów na tylko jedną grupę mięśni nie schudniesz. Przeprowadzono badania, podczas których ochotnicy wykonywali 7 ćwiczeń pięć razy w tygodniu. W wyniku tego mieli wprawdzie silniejsze mięśnie brzucha, ale nie pozbyli się zbędnych kilogramów ani centymetrów w pasie. Jeśli marzysz o tym, by w tym roku pokazać ładnie zbudowane mięśnie brzucha i nie wstydzić się boczków na plaży, koniecznie pracuj nad całym ciałem. 

[Autor: Paulina Kruszewska-Zelman]

23. kwietnia 2019 r.
Zamknij menu