Praktyczne porady na początek

Najzdrowsze potrawy otrzymamy wykorzystując grill elektryczny lub gazowy. Do potraw z grilla palonego za pomocą brykietu lub węgla drzewnego mogą przedostawać się rakotwórcze związki, powstające z połączenia tłuszczu, rozpałki i dymu. Jednak gdy na dworze jest ciepło i słonecznie, kto przygotowywałby grillowane potrawy w domu? Jeśli więc wybierasz tradycyjną formę grillowania, zastosuj kilka naszych porad, aby przygotowane jedzenie było smaczne i zdrowe:

     

  • postaraj się używać prawdziwego drzewa liściastego - w drzewie pochodzenia iglastego mogą się znajdować żywica i olejki eteryczne, które pod wpływem temperatury zmieniają się w silnie toksyczne związki,
  • do rozpylania nie używaj nigdy rozpałki, ropy ani alkoholu - jeśli drewno nie chce się rozpalić, wspomóż się zapałkami i czystym białym papierem,
  • grilluj potrawy w folii lub na aluminiowych tackach - wytapiający się tłuszcz w połączeniu z węglem może wydzielać szkodliwe substancje, a folia ochroni przed ich wnikaniem w potrawę.
  •  

 

 

 

Złote zasady zdrowego grillowania

1) Uważaj na gotowe marynaty

Duża zawartość soli, utwardzonych tłuszczów oraz polepszaczy smaku czyni z nich kaloryczne i niezdrowe produkty. Zamiast tego samodzielnie stwórz  aromatyczną marynatę z ulubionych ziół, oliwy i naturalnych przypraw. Najlepsze na grilla będą zioła prowansalskie, curry, mielona papryka i pieprz ziołowy. Natarcie mięsa przyprawami sprawia, że po upieczeniu staje się ono kruche, a zarazem soczyste i aromatyczne. Obniża także ilość powstających podczas grillowania szkodliwych substancji.

2) Wybieraj odpowiednie mięso

Grill kojarzy nam się najczęściej z tłustą kiełbaską lub karczkiem. Z powodzeniem możemy zastąpić je jednak piersią z kurczaka, indykiem bądź innym chudym mięsem grillowanym bez skóry. Zamiast tradycyjnej kiełbasy można wybrać chudszą drobiową, która ma o połowę mniej kalorii!! Świetnie na grilla sprawdzaja się również ryby - wystarczy skropić je sokiem z cytryny, doprawić według uznania ziołami i solą, doprawić pietruszką, zawinąć w folię i... gotowe. Ryby zawierają cenne kwasy tłuszczowe, które wpływaja na nasze zdrowie i stan naszej skóry.

3) Grilluj warzywa

Pieczarki, szparagi, papryka, bakłażan, cukinia, fasolka szparagowa... lista warzyw, które nadają się do grillowania jest bardzo długa. Można grillować w całości lub pokrojone i ułożone na tacce, dodać do mięs czy ryb przyrządzonych w folii albo w formie kolorowych szaszłyków z kawałkami kurczaka. Warzywa są niskokaloryczne, a więc bez obaw mogą pojawić się na stole i dopełnić smak serwowanych ryb i mięs. Większość z nich to potężne źródło antyoksydantów, są też bogate w błonnik i witaminy. Warzywa podobnie jak mięso możemy przyprawić suszonymi ziołami: bazylią, oregano, rozmarynem, ziołami prowansalskimi - dodzadzą ciekawego smaku i korzystnie wpłyną na trawienie. Skropienie ich odrobiną oliwy z oliwek pomoże wchłonąć witaminy w nich zawarte.

4) Uważaj na sosy

Jeśli nie wyobrażasz sobie zjeść potrawy z grilla bez dodatku sosu - przyrządź go samodzielnie. Sosy na bazie jogurtu naturalnego i musztardy będą niskokaloryczne, a dodatek świeżych czy suszonych ziół urozmaici ich smak. Unikaj natomiast kalorycznego majonezu.

5) Dopiekaj mięso

 

jeśli nie chcesz, aby grillowanie zakończyło się zatruciem pokarmowym. Bardzo często zdarza nam się sięgać po kawałek mięsa zbyt szybko, gdy jeszcze jest nie do końca dopieczone. Z zewnątrz wydaje się już idealne, ale trzeba pamiętać, że do wnętrza temperatura dostaje się zdecydowanie wolniej.


 

27. kwietnia 2018 r.
Zamknij menu