Białko... Pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie. Jest jednym z trzech elementarnych makroskładników w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie. Jego właściwości (przede wszystkim anaboliczne) są bardzo często podkreślane w kontekście budowania masy mięśniowej. 

Wzbogacenie diety o produkty białkowe jest bardzo ważne, aby faktycznie pomóc sobie w osiągnięciu zgrabnej sylwetki - porada od trenerki Oli.

Warto podkreślić, że białko, ani to z natury, ani żadne suplementy same w sobie nie są gwarantem ogromnych mięśni, czy spadku na wadze. Jest to jedynie dodatek do odpowiednio nakierowanego planu odżywiania oraz treningów i tylko w połączeniu z tymi dwoma elementami może pomóc osiągnąć sukces. Jakie inne właściwości ma owy makroskładnik? Jego obecność w posiłkach pozwala zmniejszyć uczucie głodu, inicjuje także proces syntezy białek jednak posiada on także drugą stronę medalu. Jedzenie białka powoduje zakwaszanie organizmu. Trzeba mieć to na uwadze i komponować swój jadłospis tak, aby znajdowały się w nim również produkty, które ten proces chemiczny odwrócą. Samo białko w diecie odchudzającej daje uczucie sytości na dłużej i pobudza metabolizm poprzez termogenezę poposiłkową. Osoby odchudzające się powinny spożywać około 1,2 g białka na kilogram masy ciała. Zaleca się by pojedyncza porcja białka nie przekraczała 40g. 

Białka pochodzenia roślinnego dostarczają dużo składników odżywczych, witamin oraz są niskokaloryczne, natomiast pochodzenia zwierzęcego dostarczają niezbędnych aminokwasów egzogennych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważna jest tu proporcja pomiędzy tymi dwoma grupami. Jakie białko jest najlepsze? Białka powinny stanowić 10 – 15% naszej diety, nie bez znaczenia jest jednak fakt, jakie białka wybieramy. Uznaje się za optymalne dostarczanie białka zwierzęcego na poziomie 40 – 60%, a resztę stanowią białka roślinne. Białka możemy podzielić ze względu na zawartość niezbędnych aminokwasów. I tak mamy białka pełnowartościowe (zawierające komplet potrzebnych aminokwasów) oraz białka niepełnowartościowe (w których brakuje przynajmniej jednego aminokwasu). Aminokwasów egzogennych nie jesteśmy w stanie sami syntetyzować w naszym organizmie, dlatego tak ważna jest nasza dieta i jakość białek, jakie spożywamy, by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Natomiast endogenne aminokwasy nasz organizm może sam produkować.

Białka pochodzenia zwierzęcego zawierają kompletniezbędnych aminokwasów, które sprawiają, że nasz organizm pracuje prawidłowo. Produktami takimi są: mięso, ryby, jajka, mleko, produkty mleczne (jogurt, ser) oraz soja (roślina pełnobiałkowa). Do grupy drugiej, w której brakuje aminokwasów lub jest ich zbyt mała ilość należą: fasola, groszek, pestki, ziarna, orzechy. Odpowiednie zbilansowanie diety pod względem zawartości białek, pozwoli dostarczyć wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowaniu ustroju.

Niedobór białka w diecie jest również niebezpieczny szczególnie dla młodego organizmu. Konsekwencją spożywania niewystarczającej ilości białka jest zahamowanie wzrostu, spowolnienie rozwoju intelektualnego czy pogorszenie odporności. Ilość białka w diecie jest podyktowana naszym ogólnym stanem zdrowia, uprawianiem sportu – należy indywidualnie dobierać jego podaż. Jest to bardzo ważny składnik diety, który warunkuje prawidłowy rozwój. Dlatego też należy spożywać produkty bogate w białko, w zbilansowanym stosunku białek zwierzęcych do białek roślinnych. Zarówno zbyt małe jak i zbyt duże ilości białka wpływać mogą negatywnie na nasz organizm. 

 

27. grudnia 2016 r.
Zamknij menu