POZNAJ LEPIEJ SWOJE CIAŁO- ANATOMICZNE NOWINKI

Mięsień pośladkowy wielki (łac. Gluteus Maximus)

Wygląd czy względy zdrowotne? Czemu nie połączyć jednego z drugim ? :)

Wiele kobiet trenuje pośladki ze względów wizualnych. Sprawia im przyjemność kiedy przyciągają uwagę, podobają się innym i wszystko mają na swoim miejscu . 

Należy jednak pamiętać, że każdy mięsień w naszym ciele pełni pewne funkcje. Warto chociaż w podstawowym stopniu wiedzieć jakie i co możemy poprawić przez trening danego mięśnia. Dlatego zachęcamy do lektury :)

Kawał mięsa :)
Mięsień pośladkowy jest bardzo dużym i grubym mięśniem powierzchownym. Pokryty jest również sporą wartswą tkanki tłuszczowej. Powierzchowny, gdyż od skóry, pomijając wymienioną wcześniej tkankę tłuszczową,  oddziela go tylko powięź.

Rozpoczyna się szerokim wachlarzem od powięzi piersiowo-lędźwiowej, powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, bocznego brzegu kości krzyżowej i guzicznej i więzadła krzyżowo guzowego. Jego włókna rozkładają się praktycznie równolegle na skos w dół. Górne włókna przechodzą w głęboką warstwę pasma biodrowo-piszczelowego powięzi szerokiej uda, natomiast włókna dolne zbiegają się w mocne ścięgno kończące się na guzowatości pośladkowej kości udowej.

 

FUNKCJE

Jest najsilniejszym prostownikiem uda oraz antagonistą mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jest także silnym rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego, oraz przywodzicielem uda poprzez przyczep udowy i współpracę z wspomnianym antagonistą,.  Przyczepia się do pasma biodrowo-piszczelowego przez co bierze udział w prostowaniu kolana. Bierze również udział w odwodzeniu kończyny dolnej.

Duży mięsięń więc i funkcji wiele. 

Dlatego tak ważne jest by był on zachowany w odpowiednich proporcjach i dobrej formie. 

 

Więcej nowinek anatomicznych znajdziecie w kolejnych postach. 

Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, poszerzania swojej wiedzy oraz korzystania z naszych treningów. 

                                                                                                                                                           TRENERZY MRS.SPORTY

21. sierpnia 2018 r.
Zamknij menu