POZNAJ LEPIEJ SWOJE CIAŁO- ANATOMICZNE NOWINKI

Mięsień pośladkowy wielki (łac. Gluteus Maximus)

Zdrowie czy wygląd ? a może jedno i drugie ?

Wiele kobiet trenuje mięśnie pośladkowe ze względów wizualnych. Lubią przyciągać uwagę i mieć wszystko na swoim miejscu :) 
Pamiętajmy jednak, że każdy mięsień spełnia odpowiednie funkcje w naszym organiźmie i powinniśmy chociaż w podstawowym stopniu wiedzieć za co jest odpowiedzialny. 

KAWAŁ MIĘSA ;)

Mięsień pośladkowy wielki jest dużym i grubym mięśniem powierzchownym, pokrytym na ogół solidną porcją tkanki tłuszczowej. Powierzchownym, z racji tego, że od skóry pomijając wyżej wymienioną tkankę tłuszczową dzieli go tylko powieź. 

Rozpoczyna się szerokim wachlarzem od powięzi piersiowo-lędźwiowej, powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, bocznego brzegu kości krzyżowej i guzicznej i więzadła krzyżowo guzowego. Jego włókna rozkładają się praktycznie równolegle na skos w dół. Górne włókna przechodzą w głęboką warstwę pasma biodrowo-piszczelowego powięzi szerokiej uda, natomiast włókna dolne zbiegają się w mocne ścięgno kończące się na guzowatości pośladkowej kości udowej.

 

funkcje

Jest najsilniejszym prostownikiem uda oraz antagonistą mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jest także silnym rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego, oraz przywodzicielem uda poprzez przyczep udowy i współpracę z wspomnianym antagonistą,.  Przyczepia się do pasma biodrowo-piszczelowego przez co bierze udział w prostowaniu kolana. Bierze również udział w odwodzeniu kończyny dolnej.

Duży mięsięń więc i funkcji wiele. 

Dlatego tak ważne jest by był on zachowany w odpowiednich proporcjach i dobrej formie. 

 

Więcej nowinek anatomicznych znajdziecie w kolejnych postach. 

Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, poszerzania swojej wiedzy oraz korzystania z naszych treningów. 

 

 

                                                                                                                                                  TRENERZY MRS.SPORTY

21. sierpnia 2018 r.
Zamknij menu