POZNAJ LEPIEJ SWOJE CIAŁO- ANATOMICZNE NOWINKI
Mięsień pośladkowy wielki (łac. Gluteus Maximus)
Zdrowie czy wygląd ? a może jedno i drugie ?
Wiele kobiet trenuje mięśnie pośladkowe ze względów wizualnych. Lubią przyciągać uwagę i mieć wszystko na swoim miejscu :)
Pamiętajmy jednak, że każdy mięsień spełnia odpowiednie funkcje w naszym organiźmie i powinniśmy chociaż w podstawowym stopniu wiedzieć za co jest odpowiedzialny.
KAWAŁ MIĘSA ;)
Mięsień pośladkowy wielki jest dużym i grubym mięśniem powierzchownym, pokrytym na ogół solidną porcją tkanki tłuszczowej. Powierzchownym, z racji tego, że od skóry pomijając wyżej wymienioną tkankę tłuszczową dzieli go tylko powieź.
Rozpoczyna się szerokim wachlarzem od powięzi piersiowo-lędźwiowej, powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, bocznego brzegu kości krzyżowej i guzicznej i więzadła krzyżowo guzowego. Jego włókna rozkładają się praktycznie równolegle na skos w dół. Górne włókna przechodzą w głęboką warstwę pasma biodrowo-piszczelowego powięzi szerokiej uda, natomiast włókna dolne zbiegają się w mocne ścięgno kończące się na guzowatości pośladkowej kości udowej.
funkcje
Jest najsilniejszym prostownikiem uda oraz antagonistą mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jest także silnym rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego, oraz przywodzicielem uda poprzez przyczep udowy i współpracę z wspomnianym antagonistą,. Przyczepia się do pasma biodrowo-piszczelowego przez co bierze udział w prostowaniu kolana. Bierze również udział w odwodzeniu kończyny dolnej.
Duży mięsięń więc i funkcji wiele.
Dlatego tak ważne jest by był on zachowany w odpowiednich proporcjach i dobrej formie.
Więcej nowinek anatomicznych znajdziecie w kolejnych postach.
Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, poszerzania swojej wiedzy oraz korzystania z naszych treningów.