Zdrowotne zalety kapsaicyny – porada od Tomka

Kapsaicyna, organiczny związek chemiczny występujący w ostrej papryce, odpowiedzialna jest za jej piekący smak - działa na receptory bólu oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej. Kapsaicyna w postaci sztucznego związku chemicznego jest przede wszystkim stosowana jako dodatek nadający żywności pikantny smak. Kapsaicyna jako barwnik oraz przyprawa pojawia się w produktach takich jak krojone sery, sery topione, czy zupy.

W małych, spożywczych ilościach kapsaicyna nie jest szkodliwa, a wręcz mówi się, że pomaga ona podczas diety, ponieważ powoduje, że jemy mniej. Ma ona jednak więcej zalet zdrowotnych, m.in. pomaga redukować symptomy alergii.

Najbardziej znane zalety kapsaicyny to:

     

  • obniżanie poziomu złego cholesterolu,
  • obniżanie ryzyka chorób serca,
  • zwalczanie szkodliwych bakterii i drożdży w żołądku i jelitach,
  • poprawa trawienia,
  • obniżanie stanów zapalnych w organizmie,
  • obniżanie systemów rozedmy.
  •  

Ponadto kapsaicyna działa jak przeciwutleniacz i zapobiega starzeniu się i zanikaniu komórek, a także oczyszcza zatoki ze śluzu gromadzącego się podczas przeziębienia i alergii.

Ostre jedzenie, zwłaszcza ostra papryka, powoduje, że jemy wolniej i szybciej czujemy nasycenie. Specjaliści zgadzają się, że pikantne jedzenie ma taki wpływ. Stosunkowo częste jedzenie ostrego jedzenie może powodować utratę na wadze, zaleca się więc dodanie do diety ostrych przypraw osobom odchudzającym się.

Różnego rodzaju badania dotyczące działania kapsaicyny wykazały również, że częste spożywanie ostrego jedzenia poprawia działanie metabolizmu. Należy jednak zaznaczyć, że efekt jest o wiele lepszy u osób, które nie są przyzwyczajone do ostrych przypraw. W przypadku osób na co dzień jedzących pikantne posiłki, zarówno efekt uczucia sytości jak i poprawa działania metabolizmu są o wiele słabsze.

Na koniec należy zaznaczyć, że smak papryki mocno wpływa na uczucie sytości i ograniczenie spożywanego jedzenia, dlatego kapsaicyna w postaci kapsułek, jako suplement diety, może nie być tak skuteczna - specjaliści prowadzą jeszcze badania w tej sprawie.

30. czerwca 2015 r.
Zamknij menu