Pozbyć się zaparć i wzdęć? To możliwe!

Każda kobieta chciałaby na co dzień cieszyć się płaskim brzuchem - zwłaszcza latem, gdy nie skrywamy się pod kilkoma warstwami ubrań. Wystający brzuszek niekoniecznie musi być spowodowany nadmiarem tkanki tłuszczowej. To często skutek zaparć i wzdęć. Jak się ich pozbyć?

Wprowadź kilka zmian do swojej diety:

Pij dużo wody!

 Każda z nas słyszała to setki razy. Jednak czy rzeczywiście się do tego stosujemy? W profilaktyce i leczeniu zaparć ma to szczególne znaczenie, bo w sytuacji niedostatecznego spożycia płynów woda jest odzyskiwana z jelit. To z kolei nasila zaparcia.

  

Jedz dużo warzyw

 Warzywa zawierają dużo błonnika, który działa jak miotełka w naszych jelitach - zwiększa objętość mas kałowych, a dzięki temu przyspiesza perystaltykę i reguluje rytm wypróżnień. Jedz zarówno warzywa surowe, jak i gotowane. U niektórych osób duża ilość surowych warzyw wywołuje wzdęcia.

 

Wybieraj produkty zbożowe razowe

 Z tego samego powodu co warzywa. Szczególnie warto wprowadzić do diety owies - płatki owsiane, otręby owsiane. Zawierają błonnik rozpuszczalny, który świetnie działa na zaparcia.

 

Uważaj na owoce

 Ogranicz owoce do 2 porcji dziennie, ponieważ cukry zawarte w owocach mogą nasilać wzdęcia. 1 porcja to ok. 150-200g świeżych owoców.

 

Unikaj produktów wzdymających

 Do takich produktów należą m.in. warzywa kapustne, cebulowe oraz strączki. Nie znaczy jednak, że musisz z nich całkowicie zrezygnować, ale ich ilość nie powinna powodować uciążliwych objawów. Natomiast zdecydowanie zrezygnuj z napojów gazowanych.

 

Ogranicz cukier, wyroby czekoladowe, czerwone mięso, tłuste i ciężkostrawne potrawy

 Te produkty będą działały zapierająco.

 

Możesz sięgnąć po naturalne produkty regulujące perystaltykę jelit

 Należą do nich m. in. łuski babki płesznik lub jajowatej, aloes, zioła (np. owoc bzu czarnego, owoc jarzębiny, korzeń prawoślazu). Warto przemyśleć też suplementację diety probiotykiem, który wspomoże rozwój korzystnej mikroflory w jelitach.

 

Autor:  Katarzyna Górka

16. lipca 2019 r.
Zamknij menu