SPALANIE TŁUSZCZU - fat burning - cz.2

ćwiczenia kontra dobre spalanie

   

 1. Aby schudnąć muszę jeść ?

 2. Spalanie tłuszczu zwiększa się w miarę ćwiczenia??

 3. Kiedy energia do treningu pochodzi z tłuszczu a kiedy z węglowodanów???

 4. Co zrobić aby spalanie tłuszczu trwało dłużej niż tylko podczas treningu ????

 5.  

Dobre spalanie tłuszczu wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd, lecz przede wszystkim na zdrowie.

   

 • Bardzo korzystny jest trening o małej intensywności i dużej objętości czasowej, np. spacery. Prawdą jest, że podczas długich niezbyt intensywnych sesji treningowych, takich jak 60-90 minut spokojnego spaceru, tłuszcz spala się już podczas treningu. Efektu ten jest znacznie mniejszy podczas krótkich intensywnych ćwiczeń.
 • Efektem krótkich, ok 20-30 minutowe sesje treningowe o intensywności na poziomie 60-75% maksymalnej wydolności tlenowe, jestj potreningowe spalaniem (after-burn) zapasowych pokładów energii skumulowanych w tkance tłuszczowej. Wiąże się to z wyższą podstawową przemianą materii, czyli ilością energii spalanej podczas spoczynku. Fajnie brzmi, prawda? Tylko jak to osiągnąć :)

 •  

Dziś już wiemy, że podczas intensywnej pracy organizm szybciej wykorzystuje węglowodany z krwi oraz te zmagazynowane w postaci glikogenu w mięśniach i wątrobie. Węglowodany zostają przekształcone w energię potrzebną do zwiększonej pracy mięśni, które ulegają wzmocnieniu poprzez wzrost. Mięśnie są ogromnym sprzymierzeńcem w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Do codziennego funkcjonowania potrzebują dużo energii. W tej sytuacji, po wykorzystaniu węglowodanów ciało przestawia się na spalanie tłuszczu (magazynu energii) po treningu, w czasie spoczynku a nawet snu. I tu uwaga na przyjmowane słodycze i ciastka :) Regularnie dostarczane w nadmiarze węglowodany utrzymują nasz tłuszczyk nietknięty.

Cóż z tego wynika. Ano to, że spalanie tłuszczu wzrasta w trakcie ćwiczeń. Zależy nie tylko od tego jak długo trenujesz, ale też od tego jak intensywnie to robisz. Podczas spoczynku spalanie występuje - ale jest małe. Spacer zużywa 3-5x więcej energii niż leżenie na kanapie. Trucht jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na energię - ale tu dochodzi czynnik wytrenowania. Jeśli masz niską zawartość tkanki mięśniowej i słabą kondycję więcej energii będzie czerpane z węglowodanów niż tłuszczy - opiszemy to w kolejnej części artykułu. Niekwestionowanym królem w walce z tłuszczem są interwały. W miarę ćwiczeń krew szybciej dociera do tkanki tłuszczowej. Dzięki temu łatwiejszy staje się dostęp do tłuszczowego paliwa. Intensywność ćwiczeń wpływa też na szybsze wyczerpanie się rezerw węglowodanów i korzystanie z tłuszczu.

Jeśli dysponujesz dużą ilością czasu możesz spokojnie robić lekkie,na poziomie 50-60% maksymalnej wydolności tlenowej długie treningi. Długotrwałe utrzymywanie ciała w ruchu powoduje uszczuplenie rezerw energetycznych z węglowodanów i korzystanie z energii skumulowanej w tkance tłuszczowej.

Gdy natomiast masz niewiele wolnego czasu, a nadal potrzebujesz pozbyć się niechcianych fałdek to zainwestuj swój czas w 30 minutowe treningi, ale pilnuj ich odpowiedniej intensywności. Daj z siebie wszystko a później ciesz się efektem potreningowym :)

Nie zapominaj o najważniejszym!!! Czyli całkowitej liczbie spalonych kalorii w trakcie i po treningu. W organizmie jak w finansach czy biznesie - BILANS MUSI SIĘ ZGADZAĆ. Aby osiągnąć cel spalania tłuszczu bilans kaloryczny musi być ujemny. Należy spalać więcej kalorii niż się przyjmuje doustnie (jedzenie, słodkie napoje).

[Autor: Agnieszka Gędek]

Zapraszamy na konsultację do klubu. Masz pytania? Zadzwoń, napisz, wpadnij do nas. zarezerwuj trening-konsultację Porozmawiajmy. Pierwszy trening zawsze gratis.

Część 3 już wkrótce. 

Jedzenie kontra trening spalanie tłuszczu cz1

Nie wiesz z jakim tętnem ćwiczyć? sprawdź tu zakresy tętna w treningu

polub nas na facebooku

 

04. stycznia 2019 r.
Zamknij menu