SPALANIE TŁUSZCZU - fat burning - cz.4

także po treningu

     

  1. Aby schudnąć muszę jeść ?

  2. Spalanie tłuszczu zwiększa się w miarę ćwiczenia??

  3. Kiedy energia do treningu pochodzi z tłuszczu a kiedy z węglowodanów???

  4. Co zrobić aby spalanie tłuszczu trwało dłużej niż tylko podczas treningu ????

  5.  

Jak to możliwe, że trening trwający 30 minut może być porównywalny z dwugodzinną aktywnością? Wróćmy do podstaw, czyli wpływu aktywności fizycznej na kondycję i siłę. Podczas treningu zanika niedotlenienie komórkowe, tworzy się kwas mlekowy, rośnie temperatura i pustoszeje magazyn energii - m.in tłuszczyk. Komórki przystosowują się do zachodzących zmian. Aktywują się geny tworzące mitochondria i nowe krwinki, co przyczynia się do wzrostu mięśni. Liczba nowo powstałych mitochondriów w mięśniach jest dobrą miarą efektywności programów treningowych. A to prowadzi ostatecznie do poprawy kondycji i siły. Związki aktywujące tworzenie mitochondriów są bardziej wrażliwe na częstotliwość treningu a nie jego czas. Oznacza to, że ich działaniu sprzyja krótki, intensywny wysiłek, ale wykonywany regularnie. Prawdopodobnie właśnie dlatego krótkie zrywy o dużym natężeniu tak znacząco wpływają na kondycję.

W trakcie treningu kondycyjnego, który wiąże się z intensywnym wysiłkiem, aktywnych jest nawet do 80% mięśni, podczas gdy uprawianie joggingu uaktywnia 30-40% włókien mięśniowych. Ten rodzaj treningu spala więcej zmagazynowanego cukru. Im więcej mięśni pracuje tym bardziej trening wpływa na utrzymanie cukru we krwi pod kontrolą - przekłada się to na zmniejszenie obwodu talii.

Czy słyszałaś o hormonie wzrostu? Dla dorosłych jest on równie ważny jak dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Przeciwdziała tworzeniu się tkanki tłuszczowej i przyspiesza rozkładanie się tłuszczu. Intensywny trening interwałowy zwiększa poziom hormonu wzrostu nawet o 1000% do godziny po zakończeniu treningu, a co za tym idzie  - bardziej natężonego spalania tłuszczu. Tego efektu nie osiągnie się podczas treningu bez interwałów.

Interwały wpływają na apetyt. Zmniejszają go nie tylko przez kilka godzin po treningu, ale i w ciągu kolejnej doby. Dlatego, jako trenerki, zalecamy ćwiczyć co drugi dzień.

Podczas wytężonego wysiłku rosną we krwi poziomy hormonów stresu: adrenaliny i noradrenaliny. Pozwalają one na szybkie zebranie sił do treningu oraz mają wpływ na podstawową przemianę energii - czyli ilość energii zużywanej podczas spoczynku, czyli szybkość procesów spalania tkanki tłuszczowej między treningami.

Zaledwie 30-minutowy trening interwałowy jest niezwykle skuteczną metodą  zarówno jeśli chodzi o poprawę kondycji, jak i zmniejszenie zasobów tłuszczu.

[Autor: Agnieszka Gędek]

Kliknij i zarezerwuj sobie bezpłatny trening próbny

Jeśli nie teraz, to kiedy? 

Niniejszy artykuł jest ostatnim z serii "Jak spalić tkankę tłuszczową", poprzednie części znajdziesz na naszym blogu.

Urlopy wakacyjne zbliżają się wilekimi krokami - wpadnij do nas i naucz sie jak dbać o siebie przed, w trakcie i po urlopie. Bo kiedy, jak nie TERAZ ? 

zapraszamy,

Zespół trenerek MRS.Sporty Służew

10. kwietnia 2019 r.
Zamknij menu