PORADA TRENERSKA - Spalaj kalorie i chudnij!


Jeśli marzy Ci się jak najszybsza utrata zbędnych kilogramów, trening interwałowy jest metodą niemal doskonałą.

Wysiłek o zmiennej intensywności pozwala bowiem przy niewielkim nakładzie czasu pozbyć się nadwagi. Wbrew pozorom to właśnie zmienna intensywność ćwiczeń zmusza ciało do większego wysiłku, a nie długi trening o stałej, dość niskiej intensywności. Co więcej po zakończeniu prawidłowo wykonanych interwałów mięśnie pracują nadal.

 

Skąd wiadomo, że trening był przeprowadzony prawidłowo?

Najprościej będzie to sprawdzić kontrolując puls zarówno podczas dużego wysiłku, jak i na stacjach odpoczynkowych. W tym celu wystarczy przyłożyć dwa palce na tętnicy szyjnej i policzyć liczbę uderzeń w ciągu 10 s. Szybsze wykonywanie ćwiczeń sprawia, że tętno rośnie i o to nam właśnie chodzi!  Podczas stacji odpoczynkowych powinno się ono obniżać, ale nie wracać do tętna spoczynkowego. Przy prawidłowo wykonanym treningu każda kolejna faza jest trudniejsza do wykonania. Podczas stacji odpoczynkowych nie powinno być jednak zbyt niskie. Przy prawidłowo wykonanym treningu każda kolejna faza jest trudniejsza do wykonania.

Zanim udasz się do klubu, powinnaś sprawdzić, jaką wysokość tętna należałoby uzyskiwać podczas ćwiczeń na maszynie. By się tego dowiedzieć, odejmij od liczby 220 swój wiek w latach. W ten sposób uzyskasz informację, o Twoim tętnie maksymalnym. Puls podczas intensywnych ćwiczeń w trakcie interwałów powinien wynosić 80%-90% tej wartości. Ta wartość została przyjęta dla osób zdrowych nie mających przeciwwskazań zdrowotnych.

SPALAJ KALORIE I CHUDNIJ!

Mięśnie potrzebują „paliwa”, by móc istnieć. Już samo ich posiadanie sprawia, że nagromadzona wokół tkanka tłuszczowa jest ciągle spalana. Chcąc tracić na wadze, powinnaś pamiętać o kilku zasadach:

   

 1. Ćwiczenia trwają krótko, bo zaledwie 30 minut, ale należy wykonywać je regularnie 2-3 razy w tygodniu;
 2. Sprawdzaj puls w trakcie interwałów. Różnice tętna podczas ćwiczenia na stacjach odpoczynkowych oraz na maszynie pokazują, czy trening jest wykonywany prawidłowo.
 3. Nie przychodź na trening głodna i nie zapominaj o zjedzeniu zbilansowanego posiłku po jego zakończeniu. W ten sposób zapewniasz paliwo niezbędne dla rozwoju mięśni.
 4.  

W ten sposób odnosisz potrójne korzyści

   

 • spalasz tkankę tłuszczową
 • wzmacniasz mięśnie
 • masz bardziej jędrną skórę
 •  

02. sierpnia 2017 r.
Zamknij menu