5 codziennych błędów, przez które nie chudniesz
więcej
2-3 kg więcej w ciągu jednej nocy?
Zapewne nie raz zastanawiałaś się dlaczego czasem ważysz o 2-3 kilogramy więcej niż poprzedniego dnia.
Czyżby zaledwie w ciągu kilkunastu godzin przybyło aż tyle tłuszczu?. To niemożliwe - winny to woda w organizmie. Warto przy tym pamiętać, że woda nieustannie krąży w naszym organizmie, a jej bilans u zdrowej osoby wynosi zero. Oznacza to, żwydalamy tyle wody, ile spożyjemy (z napojami i żywnością). Czasem jednak ten precyzyjny mechanizm szwankuje i gromadzimy zbyt dużo płynów w tkankach, stąd nieoczekiwany przyrost wagi.
Dlaczego? Przyczyn może być kilka:
- Paradoksalnie zatrzymujemy sporo płynów, gdy ich nam brakuje. Dzieje się tak, kiedy pijemy mniej niż litr wody dziennie, oprócz kawy i mocnej herbaty. Organizm odkłada wówczas płyny w tkance podskórnej na czarną godzinę zabezpieczając się przed odwodnieniem. Stąd przyrosty wagi u osób dbających o linię, a zapominających o odpowiedniej ilości napojów w diecie.
- Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania płynów w ciele jest nadmiar soli kuchennej w diecie. Problemem jest nie tylko nagminne dosalanie potraw na talerzu, ale również jedzenie wędlin, ryb wędzonych, kwaszonych i marynowanych warzyw, a także pieczywa, które zawierają dużo soli. Nie mówiąc o słonych przegryzkach: chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki. Sól „wiąże” wodę w tkankach, zwiększając zarowno wagę, jak i ciśnienie krwi.
- Opuchlizna i uczucie ciężkości wywołane nadmiernym gromadzeniem płynów może być skutkiem chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Na przykład nadmiernej aktywności estrogenów. To zaś prowadzi do powstawania:obrzęków,.uczucia pełności i rozpierania brzucha, napięcia i bolesności piersi.
Rada trenerek klubu MRS.SPORTY Zabrze:
- pij 6-8 szklanek wody dziennie
- wypijaj rano na czczo szklenkę wody ciepłej z sokiem z połwki cytryny
- sięgaj po napary ziołowe - np. z pokrzywy,
- zrezygnuj z słonych przekąsek
- racz się moczopędnymi owocami: truskawkami, arbuzami, melonami, czereśniami.
zródło: polki.pl/zdrowie_i_psychologia_zapytaj_lekarza_artykul,10028404.html
02. lipca 2015 r.