Białe produkty, które mogą Ci zaszkodzić.

Czy wiedziałeś o tym, że bardzo często spożywamy żywność, która nie tylko nie dostarcza nam żadnych składników odżywczych, ale i może być szkodliwa?

Sól kuchenna-wiemy, że redukcja jej spożycia jest zalecana już od bardzo dawna. Niemniej jednak należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku cukru gdzie możemy wyróżnić cukier biały i brązowy nierafinowany, to samo tyczy się soli.

Biała sól - nie jest to produkt zaliczany do zdrowej żywności, ale jest powszechnie stosowany, co po pewnym czasie może odbić się na zdrowiu naszego organizmu. Zdecydowanie lepiej sięgać po sól morską lub inne produkty takie jak sól himalajska, kamienna czy celtycka.

 

 

Biały cukier to produkt, który również nie dostarcza nam żadnych wartościowych składników odżywczych. Jest źródłem pustych kalorii i sprzyja nadwadze, ale zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu I. Biały cukier zakwasza krew i powoduje demineralizację, poprzez absorpcję minerałów podobnie jak wapń. Na skutek tego nasze kości i zęby staja się dużo słabsze. Czym go zastąpić? , Stewią, brązowym cukrem, miodem, melasę zbożową.

Krowie mleko. Specjaliści rekomendują, nie wliczając pierwszych miesięcy życia, ograniczyć spożycie mleka krowiego. Z upływem czasu bowiem aktywność laktazy, enzymu odpowiedzialnego za hydrolizę laktozy się zmniejsza.

Pomimo, że w mleku znajdziemy wiele substancji odżywczych, brak w nim błonnika, żelaza i witaminy C. Również jego spożycie wiąże się z występowaniem nadkwaśności żołądka, chorób zapalnych, niedokrwistości, chorób układu sercowo-naczyniowego i nadwagi. Alternatywą dla mleka krowiego mogą być naturalne produkty i napoje warzywne, wykonane na bazie owsa, ryżu, gryki czy migdałów. Również istnieje mleko bez laktozy w swoim składzie, jak i mleka innych zwierząt, które są lepiej trawione.

Mąki rafinowane. Rafinowana mąka w przeciwieństwie do tej pełnoziarnistej sprzyja zaparciom zwiększa retencję płynów w organizmie, jest przyczyną nadwagi, oprócz tego może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, przed których chroni między innymi odpowiednie spożycie błonnika. To także makarony, chleb, ciasta, herbatniki.

 

 

Źródło: krokdozdrowia.pl/biale-produkty-ktorych-lepiej-unikac/

29. listopada 2015 r.
Zamknij menu