Ból piersi – 7 przyczyn.

Dla wielu kobiet ból piersi to powód do niepokoju, gdyż automatycznie łączą ten symptom z chorobami nowotworowymi. Jednakże, w większości przypadków ból ten nie jest oznaką raka piersi, aby więc nie zadręczać się niepotrzebnie, warto poznać główne przyczyny tej dolegliwości.

Większość kobiet doświadcza bólu piersi co najmniej kilka razy w życiu, ponieważ jest to bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie, w tym z menstruacją czy ciążą. Stan zapalny i tkliwość w czasie okresu to bardzo powszechna dolegliwość, jest ona jednak spowodowana działaniem hormonów i nie powinno to być powodem do niepokoju.

Jeśli podczas samodzielnego ich badania nie wyczuwasz żadnych niepokojących zmian, ale mimo wszystko odczuwasz ból, może być to oznaką drobnych dolegliwości. Już za chwilę dowiesz się dlaczego najczęściej bolą piersi.

Hormony.

Ból piersi dotyka kobiet w wieku rozrodczym jak i nastolatek, głównie w połowie cyklu, w czasie owulacji i na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia. Dzieje się tak dlatego, że te dwie fazy cyklu wiążą się z gwałtownymi zmianami poziomu hormonów. Piersi mogą być także bardziej tkliwe i obolałe u kobiet stosujących antykoncepcję lub inne leki hormonalne.

Torbiele.

Torbiele to guzki wypełnione płynem tworzące się wewnątrz piersi. Jest to spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Chociaż nie jest to poważna dolegliwość, może być bardzo bolesna. Niektóre torbiele da się wykryć samodzielnie badając piersi, czasami postawienie diagnozy wymaga jednak badania.

Ropnie.

Z ropniem mamy do czynienia, gdy w tkankach piersi gromadzi się ropa. Najczęściej jest to wywołane przez infekcję, na przykład jeśli występują problemy z karmieniem piersią i doszło do zakażenia bakteryjnego. Najlepiej jest więc skonsultować się z lekarzem, który skieruje na potrzebne badania i zaleci odpowiednie leczenie.

 

 

 

Zapalenie sutka.

Przyczyną bólu piersi może być także stan zapalny związany z zatkaniem kanalików mlekowych. Często jest to wywołane przez  infekcję wirusy, grzyby czy bakterie. Jeśli piersi są obolałe, zaczerwienione i występuje gorączka, być może czas udać się do lekarza.

Ciąża.

Ból piersi to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Najczęściej piersi bolą bardziej w czasie pierwszej ciąży, dolegliwość ta doskwiera zwłaszcza młodym kobietom. W czasie pierwszego trymestru piersi stają się większe, bardziej tkliwe, widoczne stają się również naczynia krwionośne, co jest spowodowane pobudzonym krążeniem.

Karmienie piersią.

 

Po porodzie, kobiety często skarżą się na obolałe persi niezależnie od tego czy zdecydowały się karmić piersią czy też nie.  Jest to wywołane przez laktację i gromadzące się mleko. Jeśli jednak ból jest bardzo częsty, uciążliwy i nie ustępuje, może być to objaw zapalenia sutka.

Nowotwór.

Chociaż w większości przypadków ból piersi jest symptomem drobniejszych dolegliwości, czasami rzeczywiście jest oznaką choroby nowotworowej, jednak dopiero w bardziej zaawansowanym stadium. Dlatego, tak ważne jest regularne samobadanie piersi. Wykrywając w porę niepokojące zmiany w piersiach i stosując odpowiednie leczenie, możesz uniknąć bólu i dalszych komplikacji.

Jak radzić sobie z bólem piersi?

Najczęściej do walki z bólem piersi nie są konieczne żadne leki. Wystarczy kilka prostych zmian trybu życia, aby zapobiec temu problemowi.

     

  • Noś dobrze dobrany biustonosz, zbyt ciasny może szkodzić Twoim piersiom.
  • Utrzymuj zdrowy tryb odżywiania bogaty w owoce, warzywa i ziarna zbóż, za to ogranicz spożycie tłuszczów.
  • Dbaj o utrzymanie optymalnej masy ciała, gdyż pomoże Ci to unormować poziom hormonów w organizmie.
  • Zwiększ spożywanie produktów bogatych w witaminę B6, B1 oraz E.
  • Stosuj domowe sposoby uśmierzające ból, takie jak woda, sok z cytryny, ocet czy okłady z kawy.
  •  

źródło: krokdozdrowia.pl/bol-piersi-7-przyczyn/

24. sierpnia 2015 r.
Zamknij menu