Cykl porad na wygranie z nałogiem cukru.

Rozpoczynamy cykl porad na wygranie z nałogiem cukru. Dostajemy od Was mnóstwo informacji i pytań oraz próśb o to, jak przestać jeść słodycze, jak przestać słodzić, czy odzwyczaić się od cukru. W najbliższym czasie będziemy wspierać Was i podpowiadać rozwiązania, które mogą Was zainspirować. Szukaj porad od dietetyka na naszym funpage’u. Dziś mamy już pierwszą poradę.

 

Porada 1: Jak wygrać z cukrem:

Zacznij od świadomości. Zidentyfikuj źródła cukru w diecie. Czytaj etykiety, przeglądaj portale o tematyce dietetycznej, szukaj innych zamienników, które nie zawierają cukru dodanego lub zawierają go stosunkowo mniej. Zwracaj uwagę na napisy na etykietach informujące o zawartości cukrów prostych tj. „w tym cukier” oraz „w tym cukry proste”. Zwróć też uwagę na kolejność składników występujących na etykiecie. Na pierwszym miejscu wymienione są zawsze te składniki, których w produkcie jest najwięcej. 
Uwaga! Inne nazwy dla cukru i cukropodobnych składników to: glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, miód sztuczny, słód jęczmienny, maltodekstryna, syrop kukurydziany. Ich też lepiej unikać

 

Porada 2: Jak wygrać z cukrem:
Prowadź dziennik żywieniowy! To bardzo skuteczne i pomocne narzędzie służące do samoobserwacji. Jest to nic innego, jak żywieniowa spowiedź przed samą sobą. Zapisuj przez tydzień lub dwa tygodnie wszystko, co jesz w ciągu dnia włącznie z płynami. Po tym czasie weź swój dziennik do rąk, usiądź w spokojnym miejscu i przejrzyj go dzień po dniu, analizując źródła cukru. Weź pod uwagę, ile razy w ciągu dnia/tygodnia pojawia się ochota na słodkie? Kiedy sięgasz po słodycze? Czy w ciągu dnia pojawiają się produkty pełnoziarniste, które dostarczają węglowodanów złożonych, czy może częściej wybierasz to, co słodkie? Przypomnij sobie sytuacje, w których jadłaś te słodycze i pomyśl, czy nie znalazłaby się jakaś alternatywa dla tej słodkiej przyjemności?

Porada 3: jak wygrać z cukrem:
Bądź sprytniejsza niż cukier! Już teraz pobaw się w jasnowidza i wyobraź sobie, że właśnie masz ochotę na coś słodkiego. Wyobraź sobie siebie, właśnie w tym momencie. Co robisz? Dlaczego sięgasz po ten słodycz? Z takim słodyczowym nawykiem ciężko wygrać z dnia na dzień. Ale my dziś właśnie Tobie podpowiadamy, co możesz zrobić, aby nie paść „ofiarą słodyczy”. Zaopatrz się w potrzebne produkty i przygotuj coś, co mogłoby zastąpić niezdrowe słodycze:
• Koktajl truskawkowy z kefirem
• Koktajl bananowy z płatkami owsianymi i cynamonem
• Gorzka czekolada
• Galaretka z owocami
• Sernik domowy bez cukru (słodzony stewią) lub sernik na zimno z owocami
• Budyń z kaszy jaglanej osłodzony stewią 
• Domowe ciasta owsiane lub jaglane z orzechami
• Rafaello z kaszy jaglanej z naszego przepisu

 

Porada 4: jak wygrać z cukrem?

Zamiast kupować… zrób sama! W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na zdrowsze słodycze. Równie dobrze możesz skorzystać z naszych przepisów, które znajdziesz w klubie, na naszym blogu w aplikacji mobilnej Mrs.Sporty Miils lub na naszym funpage na facebooku. Kilka propozycji jest też w naszym podręczniky żywieniowym. Jeżeli spodziewasz się gości, którzy jednak wolą tradycyjne ciasta, zrób przyjemność im i sobie. Wystarczy, że zastąpisz cukier innym, zdrowszym słodzikiem np. stewią, a kawałek ciasta będzie miał dużo mniej kalorii

 

 

Porada 5: jak wygrać z cukrem?

Jedz dużo świeżych owoców i warzyw, które są źródłem naturalnego cukru. Owoce i warzywa zawierają też błonnik, który powoduje, że cukier wolniej się trawi i wchłania do krwi. Spowolnione wchłanianie cukru stabilizuje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko nagłych skoków i spadków glikemii. Im wyższy skok cukru po wysokocukrowym posiłku, tym wyższy jego spadek, a to powoduje, że pojawia się głód i to głód na słodycze!

:

26. lutego 2017 r.
Zamknij menu