Czy zdarzyło Ci się, że po zakończeniu diety wracałaś do dawnej wagi?

 

Dziś mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nie powinnaś mieć już problemu z efektem jojo!

Białka wykorzystywane są w organizmie do procesów metabolicznych, zwłaszcza podczas rozwoju mięśni. Pojedyncze elementy, z których składają się białka (aminokwasy), są ażnymi budulcami organizmu.

 

Wyróżnia się białka roślinne i zwierzęce. Mięso, ryby, jaja i produkty mleczne dostarczają białka zwierzęcego, natomiast soja i rośliny strączkowe, a  także w pewnym stopniu ziemniaki i  zboża, zawierają białko roślinne. Artykuły spożywcze dostarczające cennego białka zwierzęcego, zawierają jednak zwykle dużo tłuszczu.

 

Dzięki odpowiedniemu komponowaniu bogatych w białka produktów spożywczych
(zarówno tych pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego) można dostarczyć organizmowi białko dobrej jakości przy jednoczesnym ograniczeniu ilości przyjmowanych tłuszczów.

 

Białka zwierzęce powinny pokrywać maksymalnie połowę dziennego zapotrzebowania na proteiny. Druga połowa powinna pochodzić z produktów roślinnych takich jak rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Wartość biologiczna (BV) białka jest uzależniona od bilansu aminokwasów. Im bardziej przypomina on własny bilans organizmu, tym efektywniejsze jest jego wchłanianie. Wartość biologiczna oznacza ilość białka własnego organizmu, która może zostać zastąpiona przez 100 g białka pobranego z pożywieniem. Za punkt odniesienia przyjmuje się jajo kurze (BV=100).

 

Dzienne zapotrzebowanie na białko

 

U dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 1 g na każdy kilogram masy ciała. Taką ilość przyjęto dla osoby pracującej umysłowo, nieuprawiającej sportu częściej niż 3 razy w tygodniu.

 

Źródła białka

Zróbmy mały przegląd produktów bogatych w białko:

·     1 jajko - 7 g białka

·     100 g indyka - 21 g białka

·     100 g łososia - 20 g białka

·     100 g soczewicy - 27 g białka

·     100 g tofu - 8 g białka

·     100 g twarogu - 13 g białka

 

16. czerwca 2020 r.
Zamknij menu