Polko rusz się po zdrowie!

Trenerzy MRS.Sporty czekają na Ciebie.!

Brak ruchu, stres, nieregularny sen, przemęczenie, nieodpowiednia dieta to najczęstsze przyczyny naszego złego stanu zdrowia. Według lekarzy średnią życia Polaków można wydłużyć nawet o kilka lat. Wystarczy zacząć prowadzić zdrowy tryb życia.

Niemal 32 proc. dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie (aż 3 mln nie zdaje sobie z tego sprawy).

Co trzeci młody Polak (18–34 lata) ma zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Problemy z sercem są główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków.

Według GUS aż 45 proc. (57 tys. osób, z czego 14 tys. w wieku produkcyjnym) wszystkich zgonów spowodowanych jest przez choroby układu krążenia. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się także liczba osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą. Obecnie jest 1,6 mln cukrzyków, a za kilkanaście lat będzie ich aż 3,2 mln! To jest konsekwencja większej liczby osób otyłych.

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrósł odsetek osób z nieprawidłową masą ciała. Obecnie prawie co czwarta osoba w naszym kraju jest otyła. Dziś liczba osób otyłych przekroczyła 6 mln.

Na podstawie wyników badania określono także średni wiek serca statystycznego Kowalskiego. Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz. Jesteśmy w złej formie i szybko się starzejmy. Serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8–9 lat starsze niż wskazuje na to wiek metrykalny. Serce kobiet powyżej 40. roku życia ma ok. 10 lat więcej, ale serce Polki w wieku 60–74 lat ma aż 95 lat.

Więcej ruchu = więcej zdrowia.

Tylko co drugi Polak stawia na aktywność fizyczną, a TYLKO jedynie co piąty rusza się systematycznie.

Według prof. Wojciecha Drygasa, kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie, statystyka ta jest niepokojąca, ponieważ DOBRA kondycja fizyczna zmniejsza ryzyko chorób serca i innych schorzeń, jak cukrzyca czy nawet niektóre nowotwory.

Osoby, które w ciągu dnia siedzą nie dłużej niż 4 godz. zmniejszają o 40 proc.ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 3 lat. Kolejnymi ważnymi czynnikami zmniejszającymi ryzyko chorób serca jest również zdrowa dieta oraz unikanie stresujących sytuacji. Rezygnacja z tłustych potraw, zwiększenie ilości warzyw oraz ryb pomoże nam przedłużyć życie nawet o 10 lat.

Dr Wiesław Marszał, internista, specjalista chorób wewnętrznych

zródło: www.se.pl/wydarzenia/kraj/polaku-rusz-sie-po-zdrowie_363406.html

22. listopada 2014 r.
Zamknij menu