Porada treneki Anety.

Czy makaron to dobra alternatywa ryżu ?

Przyjęło się, iż głównym źródłem węglowodanów w sportowej diecie winien być ryż. Co jeśli lubisz makarony i ziemniaki?

Przyznać trzeba, że faktycznie ma on swoje zalety, jest lekkostrawny, nie zawiera glutenu i dobrze komponuje się zarówno z daniami o wytrawnym smaku, jak i tymi „na słodko”. Czy oznacza to jednak, że wszystkie inne produkty skrobiowe należy traktować jako alternatywę drugiej kategorii? Warto zastanowić się nad tym pytaniem odnosząc się do przykładu makaronu, których choć smaczny i stosunkowo tani, często postrzegany jest jako wysokokaloryczny, niezdrowy, tuczący…

Warto wiedzieć, że oprócz klasycznych makaronów z oczyszczonej mąki są także inne, stanowiące bardziej wartościową alternatywą. Już niewspółmiernie korzystniejszym rozwiązaniem pod względem wartości odżywczej będą makarony otrzymane z mąki nieczyszczonej z pszenicy durum. Wyższa zawartość witamin, składników mineralnych i błonnika to niewątpliwe walory, na które warto zwrócić uwagę i zainteresować się makaronami otrzymanymi z innych surowców.

 

Niewątpliwie godnym uwagi jest tutaj makaron gryczany nie zawiera problematycznego glutenu oraz substancji ograniczających aktywność enzymów trawiennych i jest bardziej przyjazna dla przewodu pokarmowego. Co więcej, makaron gryczany dostarcza także więcej białka o wyższej wartości odżywczej i więcej magnezu – składnika, którego często brakuje w naszej diecie.

 Czyli, dania z makaronem stanowić mogą miłą odmianę zarówno pod względem kulinarnym jak i odżywczym dla potraw przygotowanych z udziałem ryżu.

Zdecydowanie unikać należy tych otrzymanych z białej mąki pszennej. Lepszym rozwiązaniem są makarony z mąki nieoczyszczonej, najkorzystniej wypada tutaj jednak makaron gryczany, który posiada szereg walorów czyniących z niego produkt niezwykle wartościowy. A cojeśli nie możesz żyć bez ziemniaków? Gdy chcesz  sprawić by tak lubiane przez Ciebie ziemniaki były bardziej dietetyczne gotuj ziemniaki, wkładając dopiero wtedy, gdy woda zacznie wrzeć. Ten dziwny wydawałoby się trik pozwala zapobiegać rozkładowi skrobi do cukrów prostszych (rozkład ten zachodzić może dzięki aktywności enzymów, które giną w bardzo wysokiej temperaturze). Tak więc pamiętaj – ziemniaki wrzucaj do gotującej się wody.

 

 

źródło: potreningu.pl/articles/2687/czy-makaron-to-dobre-zrodlo-weglowodanow;http://potreningu.pl/

29. listopada 2014 r.
Zamknij menu