Osteoporoza

,,Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną.'' ,,W Unii Europejskiej z powodu osteoporozy co 30 sekund dochodzi do złamania." ,,Już po 30 roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem."

Osteoporoza to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50 proc. poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.

Czy można temu zapobiec?

Zapobieganie osteoporozie można zacząć już w dzieciństwie i powinno być kontynuowane przez cały czas. Niezależnie od wieku można podjąć działania, mające na celu ochronę kości i nigdy nie jest na to za późno.

Wapń to niezbędny składnik zdrowych i gęstych kości, dlatego musi być on dostarczany organizmowi w odpowiednich ilościach.

Witamina D odgrywa ważną rolę w ochronie kości, a organizm potrzebuje jej do absorpcji wapnia.

Fosfor, jego właściwa ilość w ustroju odpowiada za prawidłowe stężenie wapnia.

Odpowiednia dieta zajmuje ważne miejsce w zapobieganiu osteoporozy. Wszystkie spożywane produkty mogą mieć wpływ na stan zdrowia kości, dlatego tak ważne jest, aby wybierać żywność bogatą w wapń, witaminę D oraz inne składniki odżywcze korzystnie wpływające na zdrowie kośćca. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać dużą ilość mleka, ryb, owoców i warzyw. (Ale po więcej informacji zapraszamy do naszych dietetyczek ;) )

Aktywność fizyczna jest istotnym aspektem prewencji osteoporozy. Dzięki codziennym obciążeniom, budowa kości ulega przemianie tak, aby móc udźwignąć odpowiedni ciężar. W przypadku braku aktywności, kości ulegają osłabieniu, a to powoduje ich zwiększoną podatność na złamania. Uważa się, że wystarczająca jest aktywność fizyczna trwająca minimum 30 minut trzy razy w tygodniu. ( Coś wam to przypomina? :) )

 

 

21. października 2019 r.
Zamknij menu