I po raku: Mrs.Sporty wspiera Fundację Rak’n’Roll

Serdecznie witamy ozdrowieńców w naszych klubach!

Rak daje w kość, ale życie po raku to dopiero wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce przychodzi... pustka. Wygrana, więc trzeba się cieszyć, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć.

Trzy lata temu ruszył pilotażowy program iPoRaku, który pomaga ozdrowieńcom przepracować traumę i ruszyć w dalsze życie. Mrs.Sporty z dumą wspiera tę inicjatywę.

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać. W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Bazując na doświadczeniach Fundacji, taka sytuacja dotyczy większości powracających do zdrowia.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty.

Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła, ale i o to, by nauczyć się funkcjonowania bez niej. Widząc brak systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, Fundacja Rak‘n’Roll postanowiła uruchomić program iPoRaku, który zapewnia kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i jest na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

Jednym z elementów tego programu jest powrót do aktywnego trybu życia oraz zmiana sposobu odżywiania. Są to wartości, których propagowanie jest głównym celem w Mrs.Sporty. Dlatego dzięki uprzejmości naszych partnerów franczyzowych mamy przyjemność bezpłatnie ugościć 15 podopiecznych fundacji w wybranych klubach na terenie całej Polski przez okres pół roku. 

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy przyczynić się do realizacji tak szlachetnego celu. Fundacji Rak‘n’Roll życzymy kolejnych sukcesów, a Ozdrowieńcom szybkiego powrotu do pełni sił.

15. października 2018 r.
Zamknij menu