W jakich produktach spożywczych ukrywa się cukier?

Spożywanie nadmiaru cukru może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca. I choć staramy się ograniczać słodzenie kawy czy herbaty, wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że cukier jest obecny w wielu produktach spożywczych, nie tylko w oczywistych słodyczach i napojach. Oto kilka produktów, w których często jest ukryty cukier.

  • Napoje: Napoje gazowane, soki owocowe, napoje energetyczne, słodzone kawy i herbaty często zawierają znaczną ilość cukru. Są źródłem pustych kalorii i mogą powodować gwałtowne wzrosty poziomu glukozy we krwi.
  • Sosy i dressingi: Sosy do sałatek, dressingi, sosy do makaronu i inne gotowe sosy mogą być bogate w cukier. Często jest on dodawany, aby poprawić smak i zachować trwałość produktu.
  • Przetworzone produkty: Duża liczba produktów spożywczych, takich jak płatki śniadaniowe, batony energetyczne, jogurty, ciastka i pieczywo, zawiera ukryty cukier. Może się on ukrywać pod różnymi nazwami, jak m.in. syrop kukurydziany, syrop glukozowo-fruktozowy, sacharoza, dekstroza i wiele innych.
  • Gotowe dania: Zupy w proszku, sosy pomidorowe, marynaty i gotowe dania mrożone mogą zawierać znaczną ilość cukru. Cukier jest czasami dodawany jako sposób na poprawę smaku lub zwiększenie trwałości produktu.
  • Produkty "bez tłuszczu" lub "niskokaloryczne": W powszechnej opinii produkty oznaczone jako "bez tłuszczu" lub "niskokaloryczne" są zdrowsze, jednak często zawierają one większą ilość cukru, co ma zrekompensować utratę smaku, spowodowaną brakiem tłuszczu.
  • Przetworzone mięso: Niektóre produkty mięsne, takie jak wędliny, kiełbaski i gotowe dania mięsne, mogą również zawierać cukier. Zawsze warto zerknąć na etykietę i sprawdzić, co tak naprawdę kryje się w ulubionej szynce.

Warto mieć świadomość, że cukier jest dodawany w dużych ilościach nawet do tych produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się być zdrowe. Zanim coś wyląduje w naszym sklepowym koszyku, a następnie na domowym stole, dobrze jest zapoznać się z etykietą produktu i jego składem. Ta czynność jedynie na początku wydaje się żmudną pracą. Po pewnym czasie zaczynamy kojarzyć, które produkty możemy jeść bez wyrzutów sumienia, a po które będziemy sięgać jedynie sporadycznie.

31. maja 2023 r.
Zamknij menu