Koronawirusy znane są medycynie od dawna

To nie koronawirus lecz koronawirusy znane już z lat 60. XX wieku są przyczyną łagodnych przeziębień, dlatego stały na uboczu badań. Przełomem stał się XXI wiek, kiedy to SARS stał się większym zagrożeniem, niż poprzednie populacje koronawirusów. Na szczęście działania higieniczne oraz sezonowość wirusów – nie lubią okresu letniego i tym razem były przyczyną szybkiego opanowania sytuacji.

Po kilku latach spokoju w 2012 roku pojawił się MERS, co udowodniło, iż wiele z tych wirusów przekracza barierę gatunkową przechodząc ze zwierząt na ludzi i funkcjonuje w społeczeństwie z łagodnymi objawami. Obecnie w zakażeniach MERS stosowane są odpowiednie leki. Praktycznie wszyscy z nas przeszli jakąś odmianę wirusa, po wystąpieniu objawów najczęściej zostajemy w domu i po około 5-7 dniach wracamy do życia.

Wirus Grypy

Wirus Grypy występuje na całym świecie , łatwo mutuje tworząc kolejne odmiany, w związku z tym szczepienia na zeszłoroczną grypę (szczepionki przewidujące mutację) nie zawsze są skuteczne, i czasami wywołują efekty poszczepienne. 

Droga do zarażenia

Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową zarówno podczas kaszlu, kichania jak i zwykłej rozmowy. Zakażone kropelki osadzają się na błonie śluzowej następnej osoby, przez co wirus wnika do komórek przez błonę śluzową. Następnie powiela się niszcząc komórki, aż wreszcie uwalnia się i przenosi w kolejne miejsca.

Reakcja immunologiczna

Cząsteczka transportuje fragmenty wirusa na powierzchnię komórki, aktywują się białe krwinki powodując śmierć komórek gospodarza hamując tym samym powielanie wirusa.  Biorąc pod uwagę reakcję limfocytów, można by postawić tezę, która jest poddawana badaniom, że warto raz w roku przejść infekcję, dzięki czemu nasz układ odporności wymienia swoich starszych żołnierzy na młodszych i bardziej wyspecjalizowanych, ma to również wpływ na lepszą ochronę przeciwko nowotworom.

11. marca 2020 r.
Zamknij menu