Rak piersi: prawdy i mity na temat nowotworów piersi

O raku piersi wiemy wiele, ale wciąż krąży mnóstwo mitów. Czas je obalić!

O raku piersi słyszymy tak często, że już powoli przestajemy zwracać na to uwagę. Kolejny październik więc znowu miesiąc walki z rakiem piersi. Niestety statystyki przerażają: wciąż zbyt wiele kobiet dociera do lekarza za późno, by mieć szanse na pokonanie choroby. A trzeba wiedzieć, że wcześnie wykryty rak piersi jest zupełnie wyleczalny! Rozprawmy się z najczęstszymi mitami na temat tego nowotworu!

rak piersi

każdy guzek w piersi to rak: fałsz

Ponad 80% zgrubień i zmian wykrytych w piersiach to zmiany łagodne. Najczęściej są to włókniaki i cysty. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ignorować jakikolwiek wyczuwalny guzek, nawet jeśli poprzednie USG piersi lub mammografia wyszły prawidłowo. Część zmian nowotworowych jest wykrywana jedynie w badaniu palpacyjnym.

Ciekawostka: Od niedawna w ramach profilaktyki raka piersi wprowadzono nowe badanie. Mammodiagnostyka to badanie palpacyjne wykonywane przez specjalnie przeszkolone osoby niewidome lub słabowidzące. W trakcie trwającego 30 minut badania piersi oraz dołów pachwowych specjalista jest w stanie wychwycić nawet kilkumilimetrowe zmiany. Wynik badania jest następnie interpretowany przez lekarza ginekologa lub radiologa. 

18 tys. Polek co roku dowiaduje się, że ma raka piersi.

7% nowotworów nie da się wykryć w badaniu USG oraz mammografem. Można je wykryć tylko palpacyjnie.

40% – o tyle mniej Polek mogłoby umierać na raka piersi przy dobrze zorganizowanych badaniach profilaktycznych

 

Mammografia to najlepsza metoda wykrywania raka piersi: fałsz

I to z dwóch powodów: po pierwsze jak już wspomnieliśmy część guzków ma szanse być wykryta jedynie podczas samobadania piersi albo w badaniu palpacyjnym wykonanym przez specjalistę.

Po drugie to, jakie badanie jest najlepsze określa m.in. nasz wiek. Mammografia zalecana jest po 40. roku życia, zaś USG piersi regularnie powinny wykonywać młodsze dziewczyny. U kobiet przed 40. więcej jest tkanki gruczołowej, która w badaniu USG daje jasny obraz. Z wiekiem wzrasta ilość tkanki tłuszczowej, która tak jak rak piersi, daje ciemny obraz. Podczas badania mammografem zmiany nowotworowe mają jasny kolor, co wyróżnia je na tle tkanki tłuszczowej.

 

Palenie papierosów powoduje raka piersi: prawda

Aż trudno uwierzyć, że kiedyś sądzono, iż palenie jest zdrowe. Stosunkowo niedawno, bo w latach 50. ubiegłego wieku uznano, że tytoń jest sprawcą raka płuc.  W 1986 roku Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) wskazała, że palenie tytoniu wywołuje również nowotwory trustki, układu moczowego i oczywiście układu oddechowego. W 2014 roku oficjalną listę chorób wywoływanych przez tytoń rozszerzono o kolejnych 14 nowotworów.

Dziś już nie mamy wątpliwości, że dym tytoniowy oddziałuje na niemal każdy organ wewnętrzny. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów palenie jest przyczyną blisko 35% zgonów z powodów nowotworów. 

Co więcej badanie z 2013 roku potwierdza zależność pomiędzy paleniem papierosów a rakiem piersi. Na podstawie analizy 73 tys. przypadków badacze uznali, że ryzyko zachorowania na nowotwór zależy od okresu życia, w którym palenie stało się nałogiem. U kobiet, które paliły na 10 lat przed pierwszym porodem, ryzyko wzrasta o 45% w stosunku do całkowitych abstynentek. Zdaniem lekarzy przed pierwszą ciążą tkanki piersi są bardziej wrażliwe na działanie toksyn.

 

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania: prawda

Jak twierdzą lekarze każde 12 miesięcy karmienia redukuje prawdopodobieństwo zachorowania na raka o ok 4%. To jedne z mniej optymistycznych szacunków, bo np. "American Journal of Clinical Nutrition" podaje, że karmienie piersią przez 6 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania o 10%. Jedno jest pewne: podczas karmienia nasz organizm jest w mniejszym stopniu poddany działalności estrogenu, a więc ryzyko zachorowania na raka piersi niewątpliwie będzie mniejsze

Do innych czynników wpływających na mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania należą:

 • zdrowe odżywianie;
 • aktywność fizyczna;
 • rzucenie palenia;
 • ograniczenie spożycia alkoholu;
 • regularne badania.

 

Ból piersi to objaw raka: PRAWDA i fałsz

Dla wielu kobiet ból piersi to powód do niepokoju, gdyż automatycznie łączą ten symptom z chorobami nowotworowymi. - mówi trenerka z klubu Mrs.Sporty Zabrze - Jednakże, w większości przypadków ból ten nie jest oznaką raka piersi, aby więc nie zadręczać się niepotrzebnie, warto poznać główne przyczyny tej dolegliwości.

Większość kobiet doświadcza bólu piersi co najmniej kilka razy w życiu, ponieważ jest to bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie, w tym z menstruacją czy ciążą. Stan zapalny i tkliwość w czasie okresu to bardzo powszechna dolegliwość, jest ona jednak spowodowana działaniem hormonów i nie powinno to być powodem do niepokoju.

Jeśli podczas samodzielnego ich badania nie wyczuwasz żadnych niepokojących zmian, ale mimo wszystko odczuwasz ból, może być to oznaką drobnych dolegliwości. Już za chwilę dowiesz się dlaczego najczęściej bolą piersi.

Hormony

Ból piersi dotyka kobiet w wieku rozrodczym jak i nastolatek, głównie w połowie cyklu, w czasie owulacji i na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia. Dzieje się tak dlatego, że te dwie fazy cyklu wiążą się z gwałtownymi zmianami poziomu hormonów. Piersi mogą być także bardziej tkliwe i obolałe u kobiet stosujących antykoncepcję lub inne leki hormonalne.

Torbiele

Torbiele to guzki wypełnione płynem tworzące się wewnątrz piersi. Jest to spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Chociaż nie jest to poważna dolegliwość, może być bardzo bolesna. Niektóre torbiele da się wykryć samodzielnie badając piersi, czasami postawienie diagnozy wymaga jednak badania.

Do powstawania torbieli przyczynia się:

 • nadwaga oraz otyłość;
 • nagłe zmiany hormonalne w trakcie menopauzy lub po niej;
 • nadmierne spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • nieprawidłowa dieta.

Leczenie torbieli opiera się na terapii hormonalnej, osuszeniu ich z pomocą igły, a w rzadkich przypadkach na operacyjnym usunięciu. Domowe sposoby na torbiele w piersiach należy stosować jedynie uzupełniająco i nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza.

Ropnie

Z ropniem mamy do czynienia, gdy w tkankach piersi gromadzi się ropa. Najczęściej jest to wywołane przez infekcję, na przykład jeśli występują problemy z karmieniem piersią i doszło do zakażenia bakteryjnego. Najlepiej jest więc skonsultować się z lekarzem, który skieruje na potrzebne badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Zapalenie sutka

Przyczyną bólu piersi może być także stan zapalny związany z zatkaniem kanalików mlekowych. Często jest to wywołane przez infekcję wirusy, grzyby czy bakterie. Jeśli piersi są obolałe, zaczerwienione i występuje gorączka, być może czas udać się do lekarza.

Ciąża

Ból piersi to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Najczęściej piersi bolą bardziej w czasie pierwszej ciąży, dolegliwość ta doskwiera zwłaszcza młodym kobietom. W czasie pierwszego trymestru piersi stają się większe, bardziej tkliwe, widoczne stają się również naczynia krwionośne, co jest spowodowane pobudzonym krążeniem.

Karmienie piersią

Po porodzie, kobiety często skarżą się na obolałe piersi niezależnie od tego czy zdecydowały się karmić piersią czy też nie. Jest to wywołane przez laktację i gromadzące się mleko. Jeśli jednak ból jest bardzo częsty, uciążliwy i nie ustępuje, może być to objaw zapalenia sutka.

Rak piersi

Chociaż w większości przypadków ból piersi jest symptomem drobniejszych dolegliwości, czasami rzeczywiście jest oznaką choroby nowotworowej, jednak dopiero w bardziej zaawansowanym stadium. Dlatego, tak ważne jest regularne samobadanie piersi. Wykrywając w porę niepokojące zmiany w piersiach i stosując odpowiednie leczenie, możesz uniknąć bólu i dalszych komplikacji.

Jak radzić sobie z bólem piersi?

Najczęściej do walki z bólem piersi nie są konieczne żadne leki. Wystarczy kilka prostych zmian trybu życia, aby zapobiec temu problemowi.

 • Noś dobrze dobrany biustonosz, zbyt ciasny może szkodzić Twoim piersiom.
 • Utrzymuj zdrowy tryb odżywiania bogaty w owoce, warzywa i ziarna zbóż, za to ogranicz spożycie tłuszczów.
 • Dbaj o utrzymanie optymalnej masy ciała, gdyż pomoże Ci to unormować poziom hormonów w organizmie.
 • Zwiększ spożywanie produktów bogatych w witaminę B6, B1 oraz E.
 • Stosuj domowe sposoby uśmierzające ból, takie jak woda, sok z cytryny, ocet czy okłady z kawy.

 

czego nie lubi Rak piersi? sportu: prawda

Wśród przyczyn raka piersi, trzonu macicy, jajnika i jelita grubego wymieniana jest otyłość. Zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny pozwalają na utrzymanie wagi w ryzach. To jednak nie koniec pozytywnych aspektów aktywności fizycznej: regularny trening wpływa stymulująco na pracę układu odpornościowego, który odpowiada nie tylko za walkę z bakteriami czy wirusami, ale też za usuwanie niebezpiecznych komórek nowotworowych. 

Czego nie lubi rak? Amerykańscy lekarze udowodnili, że najlepszy efekt przynosi uprawianie sportu przez co najmniej pół godziny dziennie. Aby utrzymać korzystne działanie treningu, powinien on odbywać się trzy razy w tygodniu i angażować wszystkie grupy mięśniowe. Każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki, a zakończyć ćwiczeniami o uspokajającym charakterze. W pozostałe dni, w które nie idziemy na trening, nie zapominamy o spacerze czy jeździe na rowerze.

Pierwszy objaw raka piersi to wyczuwalny lub widoczny w wynikach badań guzek: prawda i fałsz

Do wizyty u lekarza i szerszej diagnostyki najczęściej skłania nas wykryty podczas samobadania albo badania USG/mammografii guzek na piersi lub w pobliżu pachy. Jednak to nie jedyny objaw raka piersi! Zaniepokoić powinny nas również:

 • obrzęk całej lub części piersi;
 • zaciągnienia lub wklęsłości na skórze piersi;
 • zmiana kształtu sutka;
 • wciągnięty sutek;
 • asymetria piersi;
 • zmiana struktury skóry;
 • wydzielina z sutka.

Na raka piersi chorują kobiety po 40. i 50.: fałsz

Choć wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wymienia się wiek powyżej 50 lat i skłonności genetyczne, nie oznacza to, że na nowotwory nie chorują też młodsze kobiety nieobciążone genetycznie. Nawet jeśli masz 25 czy 30 lat, a na piersiach zauważasz niepokojące zmiany, powinnaś natychmiast skonsultować je z lekarzem. Nie czekaj miesiąca czy dwóch! To nic nie zmieni, a szybkie wdrożenie leczenia w przypadku wykrycia zmian nowotworowych ma kluczowe znaczenie dla jego powodzenia.

[Autor: Paulina Kruszewska-Zelman]

Chcesz wiedzieć więcej o wpływie aktywności fizycznej i diety na szanse zachorowania na raka piersi? Umów się na bezpłatną konsultację z trenerem Mrs.Sporty!

16. października 2019 r.
Zamknij menu