Silna i w formie pomimo pracy fizycznej

Twoja praca wymaga od Ciebie aktywności fizycznej? Bez znaczenia czy pracujesz w handlu, usługach, gastronomii lub opiece – w wielu zawodach nasz organizm jest silnie eksploatowany. Nie oznacza to bynajmniej substytut sportu, wręcz przeciwnie – najczęściej takie prace oznaczają pozycję stojącą przez zbyt długi czas lub jednostronne obciążenie. A to zostawia ślady, które prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Twoja mantra: równowaga

Regularny trening siłowy i wytrzymałościowy oraz ćwiczenia relaksujące w połączeniu ze zrównoważoną, zdrową dietą pomogą Ci zachować formę i siłę pomimo pracy fizycznej. To właśnie w tym przypadku ważne jest, aby na wyzwania stawiane przez pracę odpowiedzieć ukierunkowaną rozbudową tkanki mięśniowej. Dodatkowo poprzez sport zyskujesz lepsze wyczucie własnego ciała i kontrolujesz pracę swoich mięśni. Dodatkowo sport jest dobrym środkiem pozwalającym na redukuję stresu w pracy i zapominanie o problemach.

Ruszaj się przy każdej okazji

Obciążenie wynikające z wielogodzinnego i częstego stania oraz jednostronne ruchy, które są regułą w wielu zawodach, mają jeden szczególnie częsty skutek: bóle pleców. Nie dopuść do takiego stanu. Oprócz programu sportowego wprowadź jak najwięcej urozmaicenia do swojego planu dnia.

Praktyczne porady dotyczące planu dnia
  • Musisz dużo stać? W takim razie włącz do swojej codzienności wiele małych ruchów i przenoszenie ciężaru ciała. Na przykład na zmianę stawaj na palcach i na piętach. Rajstopy przeciwżylakowe dodatkowo odciążą żyły i pomogą zapobiegać zmęczonym i ciężkim nogom. I najważniejsze: zadbaj o wygodne i dopasowane buty.
  • Rób wystarczająco dużo przerw (jeśli to możliwe – na świeżym powietrzu). W miarę możliwości w trakcie przerwy unieś nogi do góry.
  • Naucz się właściwego podnoszenia przedmiotów: zły sposób podnoszenia i przenoszenia przedmiotów obciąża kręgosłup i stawy. Kiedy coś podnosisz, zrób przysiad (zachowując proste plecy) i podnieś ciężar siłą nóg. Pomóż sobie dodatkowo w tym ruchu jednoczesnym wydechem.
  • Koniecznie noś duże ciężary blisko ciała. Unikaj podnoszenia, podawania lub odstawiania ich przy skręconej pozycji tułowia.
  • Ponadto nie noś niczego, co możesz ciągnąć lub przesunąć. W razie potrzeby poproś inne osoby o pomoc.

 

 

I na koniec... odżywiaj się zdrowo

Dbaj o swoje ciało również poprzez zrównoważoną dietę z dużą ilością świeżych produktów. Owoce i warzywa dostarczą Ci składników pomocnych w utrzymaniu formy. Poza tym pij dużo wody, zachowuj umiar z kawą i czarną herbatą oraz unikaj alkoholu i papierosów. Poświęć wystarczająco dużo czasu na posiłki i jeśli poczujesz głód pomiędzy nimi, sięgnij po świeże lub suszone owoce zamiast czekolady. 

10. maja 2016 r.
Zamknij menu