Skąd czerpie energię Twój organizm?

Organizm czerpie energię przede wszystkim z trzech grup składników odżywczych: węglowodanów, białek i tłuszczów. Znane są również jako makroskładniki odżywcze, ponieważ występują w dużych ilościach w diecie. W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, takich jak pierwiastki śladowe czy witaminy, makroskładniki zawierają energię. Kolejnym źródłem energii jest alkohol.

Wartość kaloryczna żywności

Energia w żywności jest również znana jako wartość kaloryczna i jest mierzona w jednostkach kalorii lub dżulach. Kiedy ludzie mówią potocznie o kaloriach, w rzeczywistości mają na myśli kilokalorie.

Makroelementy mają różną zawartość kalorii:

  • Węglowodany: 4 kcal / g
  • Białka: 4 kcal / g
  • Tłuszcze: 9 kcal / g
  • Alkohol: 7 kcal / g

Dlaczego tak naprawdę się pocimy? 

Gdy się pocimy to znak naszego ciała, że musi się ochłodzić, w przeciwnym razie temperatura ciała wzrośnie zbyt bardzo. To dobry znak: Rozpalamy nasz metabolizm i spalamy znacznie więcej kalorii.

Dlaczego tętno przyspiesza podczas ćwiczeń?

Wraz ze wzrostem tętna potrzebne jest więcej tlenu, aby utrzymać mięśnie w ruchu. Mięśnie potrzebują tlenu do spalania tłuszczu, to jest ich optymalne paliwo. Mięśnie są jedynym organem w ciele, który może spalać tłuszcz.

W zakresie tętna ok. 85% spalamy wiele kalorii, a także zwiększamy efekt dopalania. Po treningu metabolizm nadal działa na pełnych obrotach, co zapewnia większe zużycie kalorii.

Zwiększone zużycie tlenu po wysiłku

Chodzi tu o zwiększoną aktywność metaboliczną po treningu. Prze kilka do kilkunastu godzin po treningu podstawowe tempo przemiany materii, czyli zużycie energii przez organizm w spoczynku jest wyższe niż zazwyczaj. Nawet jeśli od dawna siedzisz wygodnie na sofie, Twoje ciało wciąż spala więcej kalorii, a tym samym pomaga Ci schudnąć. Taki właśnie efekt uzyskujesz dzięki treningowi interwałowemu Mrs.Sporty!

28. listopada 2021 r.
Zamknij menu