Tłuszcz: nie taki straszny, jak go malują!

By organizm mógł prawidłowo funkcjonować musimy dostarczać mu wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów i tłuszczy – oczywiście we właściwych proporcjach i ilościach. Jak zwykle sprawdza się stare powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”, jednak zdrowe tłuszcze dozowane w odpowiednich dawkach mają ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu, a nawet dla Twojej urody!

Oprócz tego, że tłuszcze biorą udział w wytwarzaniu niektórych enzymów i hormonów (przez co ich niedobór może nawet spowodować zatrzymanie miesiączki), umożliwiają nam przyswajanie witamin A, D, E i K. Jak na pewno wiesz witaminy E i A są niesamowicie ważne dla Twojej urody – m.in. wpływają na szybkość procesu starzenia się skóry. Odpowiednie spożycie jednonasyconych kwasów tłuszczowych wzmacnia ochronę skóry przed fotostarzeniem. Nie mniej ważna dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia jest rozpuszczalna w tłuszczach witamina D oraz wpływająca m.in. na proces krzepnięcia krwi witamina K.

Czy to oznacza, że od dziś masz przyzwolenie na pączki i fast foody? Niestety nie... Okazuje się, że tłuszcz tłuszczowi nierówny! Ty natomiast powinnaś sięgać po zdrowe źródła tłuszczu, tj.:

• Orzechy (kilka dziennie wystarczy!)

• Oliwę z oliwek

• Olej rzepakowy

• Awokado

• Ryby morskie itd.

20. października 2022 r.
Zamknij menu