W DOBREJ KONDYCJI POMIMO DOLEGLIWOŚCI ŻYLNYCH

Problemy z żyłami stały się chorobą społeczną. Nawet co czwarta Polka cierpi na osłabienie układu żylnego, czego efektem są pękające naczynka na nogach i żylaki. Do pierwszych oznak należą: uczucie ciężkich, zmęczonych nóg w godzinach wieczornych oraz opuchlizna w okolicy kostek. Częstą przyczyną schorzeń żylnych jest uwarunkowana genetycznie słaba tkanka łączna. Do tego dochodzą: brak ruchu, nadwaga, palenie papierosów, praca w pozycji stojącej lub zbyt ciasne ubrania. Wrodzonej niewydolności żylnej trudno jest przeciwdziałać. Można jednak tym konsekwentniej unikać niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych i dbać o zdrowie kończyn dolnych, poprzez zapewnienie organizmowi odpowiednio dużą dawkę ruchu.

CHCESZ MIEĆ ZDROWE NOGI? BĄDŹ AKTYWNA!

Ruch - przede wszystkim aktywność mięśni nóg – pobudza układ krwionoścny do pracy i poprawia przepływ krwi do serca przez naczynia żylne. Zastawki żylne działają przy tym jak zawory zwrotne, zapobiegając cofaniu się krwi do nóg. Jeżeli tracą sprawność, przestają się domykać i pozwalają krwi płynąć z powrotem w dół, co prowadzi do jej zastoju w kończynach dolnych. Znajdujące się w tkance podskórnej żyły zużywają się i uwidaczniają się w postaci wijących się na nogach żylaków. Cierpisz „jedynie” z powodu ciężkich nóg? Już te pierwsze symptopy niewydolności żylnej należy traktować poważnie i aktywnie przeciwdziałać rozwojowi choroby - poprzez ruch, zawsze wtedy, gdy to możliwe.

RUCH, RUCH I JESZCZE RAZ - RUCH

Zamiast jechać windą - zawsze, gdy to możliwe, wybierz schody. Unikaj wielogodzinnego stania i siedzenia, pamiętaj o regularnych, łagodnych treningach siłowo-wytrzymałościowych. Wszystkie dyscypliny sportu, które nie nadwyrężają stawów, korzystnie wpływają na naczynia żylne. Tak działa na przykład odpowiednio ukierunkowany trening siłowy całego ciała. Z kolei aktywność fizyczna polegająca na wykonywaniu gwałtownych ruchów, z nagłymi przystankami, może wręcz negatywnie wpływać na żyły.

TO MOŻESZ ZROBIĆ DLA DOBRA SWOICH NÓG:

Twoje nogi będą Ci wdzięczne za regularną aktywność fizyczną, szczególnie jeśli dodatkowo będziesz przestrzegać poniższych wskazówek:

 • Zacznij dzień od prysznica, puszczając naprzemiennie ciepłą i zimną wodę, aby pobudzić krążenie krwi w nogach.
 • Odżywiaj się w sposób zrównoważony i pełnowartościowy, aby poprawić trawienie, ponieważ nadmierny ucisk na powłoki jamy brzusznej niepotrzebnie obciąża układ żylny.
 • Kontroluj masę ciała i wypijaj minimum dwa litry wody dziennie.
 • Zrezygnuj z papierosów i alkoholu.
 • Wybieraj luźne ubrania, które nie krępują ruchów.
 • Staraj się nie podnosić dużych ciężarów.
 • Zbyt gorące kąpiele i wydłużające się pobyty w saunie dodatkowo obciążają naczynia krwionośne. Przy problemach z żyłami należy ich unikać.
 • Regularnie opłukuj stopy i nogi chłodną wodą.
 • Chodź na bosaka, a szpilki schowaj głęboko do szafy.
 • Często układaj nogi powyżej linii serca.
 • W razie potrzeby - także podczas uprawiania sportu - noś rajstopy uciskowe, które poprzez odpowiedni ucisk poprawiają krążenie.
27. lipca 2016 r.
Zamknij menu