Sięgaj po brukselkę! To bogate źródło witaminy C

Czy wiesz, że wystarczy 150 g brukselki, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C? A to nie jest jej jedyna zaleta. Właściwie warzywo jest skarbnicą witamin i antyoksydantów. Dlaczego warto jeść brukselkę?

Pochodzenie brukselki

Brukselka, choć nie ma za sobą długiej historii i zaskakuje maleńkimi rozmiarami, zasługuje na stałe miejsce w naszym menu. Jak sama nazwa wskazuje brukselka pochodzi z Belgii, gdzie w XVII wieku powstała ze skrzyżowania jarmużu z kapustą głowiastą.

Kupując warzywo, szukaj małych i twardych brukselek ze ściśle przylegającymi liśćmi i bez przebarwień. By brukselka zachowała wszystkie swoje właściwości, powinna być właściwie ugotowana. Najlepiej przyrządzać ją na parze albo jeść surową. W wysokich temperaturach niszczony jest enzym myrozynaza, bez którego warzywo zatraca swoje właściwości przeciwnowotworowe.

Brukselka: kcal

100 g brukselki zawiera 43 kcal. Warzywo zarówno przed ugotowaniem, jak i po ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą po nie sięgać diabetycy. Nie jest natomiast wskazane dla osób borykających się z niedoczynnością tarczycy. Dlaczego? Ponieważ utrudnia wchłanianie niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy jodu z pożywienia. Na brukselkę warto uważać także wtedy, gdy mamy problemy ze wzdęciami i gazami.

Brukselka: właściwości odżywcze i przeciwnowotworowe

Brukselka zawiera szereg witamin i minerałów. Jest skarbnicą witaminy C. To źródło tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6 oraz kwasu foliowego, który m.in. poprawia samopoczucie. Znajdziecie w niej także witaminy A, E oraz K. Brukselka zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Warto też zwrócić uwagę na właściwości przeciwnowotworowe brukselek.

Brukselki zawierają antyoksydant sulforafan, który zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi,płuc, prostaty i jelita grubego. Zawarte w niej związki azotowe (indole) przyspieszają przemianę i wydalanie estrogenu, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka, jajników i macicy.

20. marca 2020 r.
Zamknij menu