Dieta na jesienną chandrę

Jesienna Chandra

Brak słońca, krótkie dni i nieprzyjemny chłód na dworze dla wielu osób są corocznym wstępem do jesiennej chandry. Po kilku szarych dniach wpadają w stan przygnębienia i odczuwają znaczny spadek energii. Wśród objawów jesiennej chandry wymienia się również rozdrażnienie i ogólne niezadowolenie z siebie. Czy są sposoby na to, by radzić sobie z pierwszymi symptomami chandry jesiennej?

Oczywiście najlepszym ze sposobów na chandrę jest regularna aktywność fizyczna, dzięki której wzrasta poziom serotoniny - hormonu odpowiadającego za dobre samopoczucie. Po treningu masz też więcej energii do działania. Regularne ćwiczenia warto też wspomóc odpowiednią dietą. Okazuje się, że ona również doskonale działa w walce z pojawiającą się jesienią chandrą.

5 sposobów na chandrę jesienną

OSŁODŹ SOBIE JESIEŃ

Słodkie produkty są niezwykle pozytywnie odbierane przez nasz układ nagrody. Wybieraj takie substancje które działają podobnie jak glukoza, ale nie powodują tycia czy uzależnienia. Zamiast słodyczy sięgaj po miód, sorbitol, mannitol, stewię – czyli zdrowsze zamienniki cukru, którymi możesz urozmaicać codzienne dania.

W walce z chandrą wykorzystaj białka

Zadbaj o odpowiednie białka zawierające źródła aminokwasów uczestniczących w szlakach tworzenia dopaminy – czyli jednego z hormonów odpowiedzialnego za dobry humor. Potrzebna będzie L-tyrozyna, a pokarmy które ją zawierają to sery żółte, twarogowe, sery pleśniowe, cheddar, camembert, brie, banany, awokado. Z l-tyrozyny syntetyzowane są też aminy katecholowe tj. adrenalina i noradrenalina

Jeszcze wyższy poziom serotoniny?

Zadbaj o właściwy poziom serotoniny – ma też działanie relaksacyjne, odprężające, błogostan. Należy pamiętać o produktach bogatych w L-tryptofan tj: sery, banany, gorzka czekolada, kakao, spirulina, mleko, mięso wołowe, mięso drobiowe

Niedoceniany kwas foliowy

S-adenozylometionina (SAM) – powstaje z metrony, która jest aminokwasem. Bierze udział w przekaźnictwie nerwowym.  Aby SAM była na odpowiednim poziomie potrzebny nam jest kwas foliowy oraz witamina B12. Źródła kwasu foliowego oraz witaminy b12 to wątroba i inne podroby, mięso, mleko, zielone warzywa liściaste, szpinak, komosa ryżowa, groszek zielony, kalafior, brokuł, natka pietruszki, awokado, burak, fasola, sałata rzymska i włoska, szparagi, ciecierzyca.

Pyszne sposoby na objawy chandry jesiennej

Banany i gorzka czekolada – zawierają anandamid – endogenny psychoaktywny cannabinoid, który odpowiada za uczucie błogostanu i poprawia nastrój. 

22. listopada 2017 r.
Zamknij menu