Czy wszystkie tłuszcze są złe? Niekoniecznie!

Czy należy całkowicie zrezygnować z tłuszczu w diecie? I czy cholesterol rzeczywiście szkodzi?

Tłuszcze w Twojej diecie

Ze względu na różnorodną budowę rozróżniamy nasycone, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Większość osób spożywa zdecydowanie zbyt duże ilości tłuszczów nasyconych w formie tłuszczów przetworzonych. Ukryte są one w tłustym żółtym serze, kiełbasie, wędlinach, daniach gotowych, produktach fast food i słodyczach, bez których można by doskonale się obejść. Kto chce schudnąć, z reguły stara się zmniejszyć spożycie wszystkich tłuszczów w diecie, wierząc, że w ten sposób będzie tracił na wadze w sposób lepszy i zdrowszy. Takie postępowanie prowadzi często do niedostatecznego spożycia cennych tłuszczów roślinnych zawierających ważne jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz niesie ze sobą ryzyko niedożywienia.

Czy cholesterol zawsze szkodzi?

Lipidy są nierozpuszczalne w wodzie, a ich transport we krwi odbywa się przy udziale białek transportowych (lipoprotein, które transportują cholesterol). Należy do nich m.in. cholesterol, którego ostatnimi czasy okrzyknięto groźnym. Cholesterol jest nie tylko potrzebny, ale wręcz niezbędny. Aby w pełni czerpać korzyści z jego dobroczynnego potencjału powinniśmy spożywać go w postaci nieprzetworzonych produktów zwierzęcych takich jak jajko na miękko, lekko ścięta jajecznica na maśle, czy podroby. Surowe żółtka jaj zawierają także lecytynę oraz żelazo, które pomagają w pracy mózgu i układu krwionośnego.

Jeżeli Twój lipidogram nie składa się z odpowiednich proporcji frakcji lipoprotein, zastosuj poniższe zasady przez dwa miesiące i powtórz badania:

  • spożywaj nieprzetworzone produkty,
  • unikaj fast-foodów i słodyczy,
  • wprowadź warzywa w każdym posiłku,
  • zmniejsz spożycie owoców do 2 porcji dziennie,
  • pij wodę zamiast słodzonych napojów i soków,
  • unikaj białego pieczywa i produktów z mąki pszennej.

Jak stosować tłuszcze nasycone i nienasycone?

Każdego rodzaju tłuszczu należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem. Tłuszcze nasycone tj. masło klarowane, ghee, olej kokosowy, smalec – używaj do obróbki termicznej, pieczenia i smażenia. Tłuszcze nienasycone: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, oleje roślinne – używaj na surowo, ewentualnie do gotowania .

18. września 2017 r.
Zamknij menu