NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ POMIMO DIETY I ĆWICZEŃ – ZADBAJ O UKŁAD HORMONALNY

Nie zawsze proces odchudzania przebiega tak, jak sobie to wymarzyłyśmy. Zaczęłaś regularnie ćwiczyć, a do swojego planu tygodnia wdrożyłaś kilka regularnych jednostek treningowych na siłowni lub sali fitness. Zależy ci na tym, żeby efekty były szybsze, więc połączyłaś to z odpowiednią dietą, dlatego już teraz podstawą Twojego menu są warzywa, owoce, koktajle, chude mięso oraz produkty regionalne i te ze sklepu ze zdrową żywnością. Ale… pomimo tego, nie zauważyłaś żadnych efektów na wadze, a co gorsze, nowo wprowadzony styl życia i reżim żywieniowy spowodował ubytek masy mięśniowej, a przy tym zwiększenie masy ciała.

Niestety, odchudzanie nie zależy tylko od treningów i od diety, ale od sprawnie działającego układu hormonalnego, który dość mocno związany jest z pracą przysadki mózgowej. Uregulowanie rytmu dobowego, przywrócenie fizjologicznej pracy naszych organów oraz właściwe wytwarzanie hormonów są niezwykle ważne w aspekcie pracy układu pokarmowego, redukcji tkanki tłuszczowej bądź jej odkładania w pewnych częściach ciała, a także w zakresie reakcji prowadzących do pozbywania się toksyn z organizmu. Jakie zmiany wprowadzić, aby schudnąć, jeśli sama dieta i trening nie działają?

Potrzeby tłuszcz i cholesterol

Przejście na dietę niskotłuszczową nie służy poprawie zdrowia naszego układu hormonalnego, a wręcz może wpływać na osłabienie jego funkcjonowania i zmniejszenia produkcji ważnych hormonów.  Niedobór właściwych dla organizmu tłuszczów oraz składników tj. chociażby cholesterolu, będącego prekursorem (czyli podstawową cegiełką), który po przejściu przez odpowiednie procesy transformacji służy jako podstawa do wytwarzania hormonów.

Najbardziej stabilnymi termicznie oraz odpornymi na działanie procesów utleniania tłuszczami są tłuszcze nasycone występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego. Z kolei najbardziej wrażliwe na temperaturę i psucie się są tłuszcze wielonienasycone, jakie znajdziemy we wszelkiego rodzaju olejach z pestek, dlatego absolutnie nie nadają się do smażenia i zazwyczaj mają krótkie terminy przydatności. Nie należy kupować olejów roślinnych rafinowanych, gdyż to, co w nich aktywne, zdrowe i wartościowe zostało usunięte w procesach filtracji, ogrzewania, rafinacji, wybielania i ulepszania.

Niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych potrzebujemy zaledwie 1-2g dziennie, dlatego szukajmy najlepszej jakości tłuszczów. Tłuszcze pochodzące z przemysłowo hodowanych zwierząt, czyli takie jakie znajdziemy w markecie mogą dostarczać szkodliwych toksyn oraz hormonów, których używano na farmie w czasie hodowli, stąd istotne jest, aby zaopatrywać się w punktach ekologicznych lub sprawdzonej masarni. Dobrymi źródłami tłuszczów oraz cholesterolu są: masła, olej kokosowy, smalec, olej lniany, oliwa extra virgin, awokado, orzechy i pestki.

Odstresowanie się i regeneracja

Dużo mówi się ostatnio o stresie, technikach relaksacyjnych, a coraz popularniejsze są zajęcia jogi, medytacja i terapie radzenia sobie ze stresem i destrukcyjnymi emocjami. Otóż, przewlekle trwający stres, czy samo w sobie długotrwałe napięcie psychiczne może prowadzić do szeregu negatywnych zmian w organizmie, w tym zespołu wyczerpanych nadnerczy. W momencie stresu organizm produkuje duże ilości kortyzolu, natomiast do jego syntezy potrzebny jest cholesterol. Po pewnym czasie rezerwy cholesterolu ulegają wyczerpaniu, a nadnercza są coraz bardziej przemęczone. W tym przypadku brak równowagi na płaszczyźnie stres-relaks powoduje  zachwianie gospodarki cukrowej, częste hipoglikemie, spadki cukru, podwyższony poziom cukru bądź insuliny, co prowadzi do gromadzenia tłuszczu i sprzyja utracie mięśni. W celu zadbania o prawidłową pracę nadnerczy podstawą jest nie tylko dieta, ale przede wszystkim warto zacząć od głowy i radzenia sobie ze stresem. Przy stosowaniu diety skutecznie działa również wprowadzenie na stałe do swojego trybu życia odpoczynku, relaksu, aktywności bądź nawet spacerów na świeżym powietrzu, medytacji, jogi, ćwiczeń relaksacyjnych czy nawet zabaw ze zwierzętami.

Jeśli czujesz, że od dawna ogarnia cię codzienny stres, brakuje ci energii, ciężko ci jest zwlec się z łóżka, łapią cię momenty mgły mózgowej, a przy okazji obserwujesz, że wszelkie próby zrzucenia wagi są bezskuteczne warto byłoby zmniejszyć obroty i zwolnić. Sztuczne pobudzanie organizmu stymulantami zewnętrzymi takimi jak kofeina, kawa oraz napoje energetyczne będą zmuszały twoje ciało do pracy, w momentach kiedy organizm potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Jeśli uda Ci się zmniejszyć bądź porzucić kawę, warto odrzucić także herbaty, które pobudzają organizm na tej samej zasadzie.

Ciągły głód, czy niedożywienie?

Czy twój organizm coraz częściej wysyła Ci sygnały, że potrzebuje jedzenia? Ale czy jesteś pewna, że wiesz, czego tak dokładnie potrzebuje?

Celem spożywania pokarmu jest optymalne odżywienie organizmu. Naukowcy wyodrębnili ok. 60 niezbędnych składników odżywczych, których organizm ludzki potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ok. 20 z nich potrafimy wytworzyć w naszych komórkach samodzielnie, natomiast pozostałe 40 powinny być dostarczone z pokarmem.

Do tych drugich zaliczymy m.in. 8 aminokwasów egzogennych, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, dużą część witamin oraz wszystkie mikroelementy oraz makroelementy. Bez nich organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował, co oznacza zwolnienie procesów metabolicznych, spadek odporności, pojawienie się choroby, czy będące tematem dzisiejszego artykułu – problemy ze zrzuceniem nadmiaru tłuszczu. A co może okazać się najbardziej dziwne, nawet urozmaicona dieta może powodować niedobory części z niezbędnych składników, co będzie skutkowało częstszym głodem!

Zatem jeśli chcesz nasycić swoje komórki wszystkim, co jest im niezbędne zwróć uwagę na to, czy w twojej diecie występują witaminy, tj. witamina A, D, E, K, C witaminy z grupy b, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, chlor, miedź, jod, cynk, selen, kobalt, mangan i molibden. Jedząc prawdziwie odżywcze produkty jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby naszego organizmu na wszystkie składniki bez obaw o spowolniony metabolizm. Zadbaj, aby w Twojej diecie pojawiało się jak najwięcej naturalnych i wysoce odżywczych pokarmów tj. wątróbka, jajka wraz z żółtkami, awokado, oliwa z oliwek, owoce jagodowe, kiszonki oraz świeżo łuskane orzechy. Jeśli opierasz swoją dietę na węglowodanach i kaszach, pamiętaj, że wszystkie produkty tj. kasze, orzechy i warzywa strączkowe ze względu na kwas fitynowy powinny być moczone – w ten sposób pozbędziesz się substancji, które zmniejszają biodostępność minerałów ze spożywanego jedzenia.

Autor: Agnieszka Cioś

05. marca 2018 r.
Zamknij menu