Wieprzowina na diecie? Pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu zdrowia!

Lekarze biją na alarm – unikać mięsa wieprzowego! Wyeliminować z jadłospisu tłuste kawałki, boczek czy kiełbasę. Przetworzone produkty mięsne na pewno są niezdrowe, dlatego jeśli chcesz być szczupła i w formie to usuń z jadłospisu kiełbasy, wędliny, pasztety – szczególnie te z konserwantami i sztucznymi dodatkami. Produkty mięsne powinny dostarczać nam pełnowartościowego białka i być jak najbardziej zbliżone do naturalnego mięsa. Dlatego polecamy kupować „czyste” wyroby – tzn. regionalne, wiejskie, ekologiczne lub bez konserwantów. Jeśli tylko to możliwe kupuj gotowe kawałki mięsa, przyprawiaj je i piecz lub gotuj. Po wystygnięciu przechowuj w lodówce w pojemniku pod przykryciem i używaj jako dodatek do sałatki, na kanapkę, czy jako porcja mięsa. 

Czy warto jeść mięso wieprzowe na diecie?

Przeczytaj jakie argumenty się za tym kryją.

Zawartość tłuszczu w mięsie wieprzowym

Dużo niższa niż kilkadziesiąt lat temu. Obecny proces hodowli i zasady przetwórstwa mięsa spowodowały, że niektóre z nich odznaczają się mniejszą zawartością tłuszczu niż 20 lat temu.

Profil kwasów tłuszczowych

W porównaniu z mięsem wołowym charakteryzuje się niższą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych SFA i znacznie wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów PUFA.

Stosunek omega-3 do omega-6

Co ciekawe wieprzowina wypada lepiej niż mięso drobiowe! W naszej diecie przeważą stosunek kwasów tłuszczowych omega-6, co promuje stany zapalne w organizmie. Bez suplementacji ciężko o dobry profil dostarczanych kwasów NNKT, stąd tak duża popularność suplementacji tranem lub nienasyconymi kwasami z rodziny omega-3. W naszej diecie powinno być ich zdecydowanie więcej niż powszechnie, a prawidłowy stosunek omega-6:omega-3 powinien wynosić 2:1, co oznacza, że omega 6 powinno być jedynie dwa razy więcej niż omega-3. Mięso wieprzowe ma proporcje omega-6 do omega-3 poniżej 10:1, natomiast drobiowe aż 20:1!

Cholesterol

Zawartość cholesterolu w wieprzowinie jest mniejsza niż powszechnie podawano! A co ciekawe wieprzowina w porównaniu do mięsa drobiowego zawiera mniej cholesterolu – 0,54 (drobiowe 0,58-0,79g/kg).

Mniej kalorii

Wraz ze wzrostem mięsa w mięsie (czyli większą ilością białka, a mniejszą zawartością tłuszczu w mięsie wieprzowym) spadła jego wartość kaloryczna. Jak mówią aktualne tabele 100 g schabu dostarcza 152 kcal, a 100 g tuszki kurczaka to 158 kcal.

Cenne witaminy

Wieprzowina jest bogatym źródłem: witaminy E, witamin z grupy B oraz żelaza o wysokiej przyswajalności. Żelazo z mięsa wchłania się w 20-50%, natomiast z produktów roślinnych tylko w 1-8%.

Mało soli

Wieprzowina, choć wydaje się to mało realne, jednak badania mówią same za siebie – ma mało sodu! W mięsie wieprzowym zawartość sodu klaruje się na poziomie 0,33-0,59g/kg, natomiast w mięsie drobiowym 0,77 g/kg mięsa. W diecie u osób z nadciśnieniem sprawdzi się znakomicie.

Autor: Agnieszka Cioś

Źródło badań: WWW.polsus.pl

16. lutego 2018 r.
Zamknij menu