Sałatka z ujemnymi kaloriami

Ujemne kalorie

Tak naprawdę pojęcie ujemnych kalorii nie istnieje, bowiem każdy pokarm, z kilkoma wyjątkami tak jak woda, zioła, czy zielone liście dostarczają nam energii. Jedne produkty mniej, inne nieco więcej, jednak z tych pierwszych możemy czerpać dodatkowe korzyści, kiedy ich jedzenie wpływa pozytywnie na podkręcenie spalania tkanki tłuszczowej. Część z nich zawiera dużo wody oraz błonnika, jednocześnie zawierając mało białka, węglowodanów oraz tłuszczu. Wtedy organizm trawi te produkty bardzo długo. Kiedy z produktów o tzw. ujemnych kaloriach jest zbudowany cały posiłek, nasz przewód pokarmowy musi się mocno napracować, a więc wydatkować sporo własnej energii, w celu strawienia takiego posiłku.

Pamiętajmy, że zbyt duże ograniczenie kalorii może mieć wiele negatywnych skutków. Owszem, jedzenie z umiarem kalorycznych produktów oraz wprowadzenie większej ilości warzyw ma swoje zalety w czasie odchudzania, ale należy pamiętać, że potrzebujemy także aminokwasów, tłuszczu oraz węglowodanów.

Co ma ujemne kalorie?

Biorąc pod uwagę te czynniki, skomponowaliśmy sałatkę, która zawiera produkty wpływające pozytywnie na efekty w odchudzaniu i zawiera mało kilokalorii. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników, uzyskamy upragniony efekt :)

Szpinak oraz rukola – w postaci surowej zawierają nawet do 95 wody, mają znikomą ilość kalorii, za to dostarczają mnóstwo błonnika, zmniejszają ataki głodu, spowalniają trawienie i ograniczają rozkładanie tłuszczów z pokarmu.

Papryka – zawiera dobre węglowodany oraz hamuje łaknienie. Poprawia procesy trawienne, działa moczopędnie i pomaga oczyścić organizm.

Czosnek – dostarcza nam wielu witamin: A, C,  B, a także miedzi, cynku, żelaza, jodu magnezu oraz manganu.

Rzodkiewka – ostre olejki eteryczne wpływają na zmniejszenie apetytu. Rzodkiewka ma też mało kalorii.

Ogórek kiszony – zawiera minimalną ilość kalorii. Węglowodany, które naturalnie występują w świeżym ogórku zostają rozłożone w procesie kiszenia przez bakterie kwasu mlekowego. Poza tym dostarczają dużo błonnika  i wody.

Olej kokosowy – po spożyciu oleju kokosowego wzrasta temperatura ciała, a więc organizm zużywa energię na jego podgrzanie.

Pieprz, papryka czerwona, kurkuma – są to przyprawy termogenne, które zmuszają organizm do produkcji ciepła.

Pierś z kurczaka – ze względu na wysoką zawartość białka, długo się trawi. Białko charakteryzuje się wysokim efektem termicznym, stąd ok. 25-40% energii ze spożytego białka organizm zużywa na jego strawienie.

Sałatka z ujemnymi kaloriami

Składniki:

Garść szpinaku i rukoli

½ papryki żółtej

1 ząbek czosnku

3 kiszone ogórki

2 rzodkiewki

1 łyżka oleju kokosowego

100 g piersi z kurczaka

Przyprawy: pieprz, papryka czerwona, kurkuma, sól nieoczyszczona

Sposób przygotowania:

Pierś z kurczaka ugotować na parze lub upiec w piekarniku. Czosnek przecisnąć przez praskę. Olej rozpuścić i wymieszać z przyprawami oraz czosnkiem.  Paprykę, ogórki oraz rzodkiewkę pokroić. Warzywa wymieszać i umieścić na talerzu. Pierś z kurczaka pokroić na podłużne kawałki, położyć na warzywach i polać wszystko przygotowanym sosem.

Zobacz też: Przyprawy przyspieszające metabolizm

Agnieszka Cioś

10. stycznia 2018 r.
Zamknij menu