SIEDEM NAJWIĘKSZYCH TRENINGOWYCH MITÓW

MRS.SPORTY ROZPRAWIA SIĘ Z NIMI RAZ NA ZAWSZE

Stereotypy są szczególnie silnie zakorzenione w ludzkiej świadomości. Dotyczy to również (a może w szczególności) branży fitness. Postanowiliśmy zatem raz na zawsze rozprawić się z siedmioma największymi mitami na temat kobiecego fitnessu.

MIT NR 1: TRENING WYTRZYMAŁOŚCIOWY TO GWARANCJA WSPANIAŁEJ SYLWETKI I UTRATY WAGI

Trening wytrzymałościowy - jak sama nazwa wskazuje - poprawia wytrzymałość fizyczną organizmu. Jeżeli jednak zależy Ci na kształtowaniu sylwetki i obniżeniu masy ciała, niezbędne są ćwiczenia siłowe, które stymulują rozwój mięśni. Są przynajmniej trzy powody, dla których są one nieodzowne w procesie budowania kondycji fizycznej i kształtowania sylwetki.

Po pierwsze - mięśnie są jedyną tkanką, która potrafi spalać tłuszcz, zarówno podczas treningu jak i w fazie spoczynku. W mięśniach znajdują się aktywne metabolicznie mitochondria („piecyki”) spalające tłuszcz dostarczany z pożywieniem. Im większa masa mięśniowa, tym więcej „piecyków”. A im więcej mitochondriów, tym więcej tłuszczu spalisz i tym szybciej zrzucisz zbędne kilogramy.

Po drugie - mięśnie trwale przyspieszają podstawową przemianę materii. Wynika to z faktu, że spalają one tłuszcz nie tylko podczas treningu, ale także po jego zakończeniu, gdy już wygodnie siedzimy na kanapie. Jest to tak zwany przedłużający się efekt przyspieszenia metabolizmu. Jeden kilogram mięśni potrzebuje o 100 kcal więcej niż kilogram tłuszczu. W efekcie, każdy dodatkowy kilogram masy mięśniowej spala w ciągu roku ok. 1,5 kg tkanki tłuszczowej! To oznacza, że dzięki mięśniom chudniemy i pozostajemy szczupłe na dłużej.

Po trzecie - podczas treningu wytrzymałościowego spalamy wprawdzie kalorie, a tym samym tłuszcz, ale często nie wpływa to znacząco na wygląd sylwetki. Jędrne, wymodelowane ciało można osiągnąć wyłącznie dzięki mięśniom, które działają jak gorset, poprawiając postawę i nadając ciału zdrowy wygląd.

Co równie ważne, trening siłowy poprawia stabilizację i chroni przed kontuzjami. 
Nie należy się przy tym obawiać, że ćwiczenia siłowe spowodują nadmierny przyrost mięśni. To niemożliwe ze względu na uwarunkowania biologiczne. Budowanie masy mięśniowej odbywa się przy udziale męskiego hormonu - testosteronu. Jego poziom w zdrowym organizmie kobiecym nie jest wysoki.

MIT NR 2: DIETY TO DOBRY SPOSÓB NA chudnięcie

Wręcz przeciwnie! Diety to idealny sposób na to, by trwale przytyć. Jeżeli mało jemy, zmuszamy organizm do czerpania energii z mięśni, a nie z zapasów tkanki tłuszczowej. Im mniej mięśni - tym bardziej obniża się podstawowa przemiana materii, tym wolniejszy staje się metabolizm i tym mniejsza jest liczba spalanych kalorii. Po zakończeniu diety najczęściej wracamy do starych nawyków, ale tempo przemian metabolicznych pozostaje na obniżonym poziomie, ponieważ nasz organizm przyzwyczaił się już do mniejszej podaży energii. Wskutek tego wszelkie nadprogramowe kalorie będą magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Z dużym prawdopodobieństwiem pojawi się wówczas osławiony efekt jo-jo i w krótkim czasie waga może pokazać jeszcze więcej kilogramów niż przed rozpoczęciem diety.

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, musisz regularnie odżywiać się w sposób zbilansowany, co pozwoli utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Dzięki koncepcji odżywiania Mrs.Sporty możesz dowiedzieć się, jak powien wyglądać właściwie skomponowany jadłospis, który nie tylko syci i dobrze smakuje, ale również wspomaga proces utraty wagi. Program odżywiania jest bardzo prosty i łatwy do stosowania na co dzień.

MIT NR 3: IM WIĘCEJ TRENUJę, TYM LEPSZĄ MAm KONDYCJĘ I SZCZUPLEJSZĄ SYLWETKĘ

Codzienne ćwiczenia wcale nie poprawiają kondycji fizycznej, ponieważ organizm potrzebuje odpoczynku pomiędzy treningami.  Podczas przerw następuje jego regeneracja i uzupełnienie zapasów energii. Naprzemienność wysiłku i odpoczynku sprawia, że nasze mięśnie, serce i metabolizm wiedzą, jak radzić sobie z obciążeniami.

Co najlepsze, każdy kolejny trening wzmacnia ten efekt. Dzięki temu jesteśmy coraz sprawniejsze i bardziej wytrzymałe. Wg koncepcji treningowej Mrs.Sporty optymalne są trzy treningi siłowe w tygodniu z zachowaniem jednodniowej przerwy regeneracyjnej pomiędzy nimi.

MIT NR 4: Szczupłą SYLWETKĘ MOgę OSIĄGNĄĆ DZIĘKI systematycznemu powtarzaniu tych samych ćwiczeń

To prawda, że należy regularnie trenować, aby mieć dobrą kondycję i schudnąć. Równie ważne jest jednak urozmaicanie ćwiczeń. Tylko stawiając mięśniom nowe wyzwania, pobudzamy je do ciągłego rozwoju. Dlatego nie zapominaj o regularnych osobistych spotkaniach z trenerem, podczas których wspólnie będziecie ustalać kolejne sportowe cele.

MIT NR 5: wydłużając trening zwiększam swoją szansę na SUKCES

Wydłużanie czasu treningu poprawia wprawdzie wytrzymałość, ale to nie wystarczy, by mieć dobrą kondycję, schudnąć i cieszyć się ładną sylwetką. Ważne jest, by stawiać przed mięśniami ciągle nowe wyzwania. Dzieje się tak wówczas, kiedy ćwiczenia się zmieniają. Najlepiej podczas treningu siłowego wykonywać różne ćwiczenia w różnym czasie. Można w ten sposób stale rozwijać mięśnie, a tym samym utrzymywać sprawność na wysokim poziomie.

MIT NR 6: SPALANIE KALORII ROZPOCZYNA SIĘ DOPIERO PO 30 MINUTACH TRENINGU

Spalanie kalorii rozpoczyna się w pierwszej minucie ćwiczeń. To oznacza, że także półgodzinny trening jest wysoce efektywny, o ile ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Właśnie dlatego 30-minutowe treningi w Mrs.Sporty pozwalają na utrzymanie wysokiej efektywności ćwiczeń. 30-minutowy trening poprawia kondycję, ponieważ organizm zarówno spala wówczas tłuszcz, jak i rozwija mięśnie. Pozytywny efekt potęguje przyspieszony metabolizm po zakończeniu treningu, który wspomaga proces budowania formy i redukcji masy ciała (patrz: Mit nr 1).

MIT NR 7: WAŻNY JEST RUCH, A NIE RODZAJ TRENINGU

Z pewnością lepszy jest jakikolwiek ruch niż zupełna rezygnacja z aktywności fizycznej. Nie należy jednak trenować bez profesjonalnego wsparcia. Jest to szczególnie ważne na początku treningów, gdy ryzyko kontuzji jest szczególnie wysokie. Poza tym, skuteczność ćwiczeń znacznie spada, kiedy wykonujemy je nieprawidłowo. W skrajnych przypadkach może mieć to wręcz negatywne skutki dla organizmu. Stąd też nie wahaj się poprosić trenera lub trenerkę o zademonstrowanie sposobu wykonywania ćwiczeń. Ważne jest także, by na bieżąco kontrolować poprawność ruchów. W ten sposób pracujemy na optymalne efekty treningowe, podwyższamy formę i zbliżamy się do realizacji swoich celów, niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, poprawić postawę ciała czy zwiększyć gibkość.

20. sierpnia 2019 r.
Zamknij menu