TRENUJ Z SERCEM I DLA SERCA

W lutym wszystko kręci się wokół ważnego tematu: tętna. Dzięki odpowiedniemu rytmowi serca jeszcze łatwiej osiągniesz swoje cele.

Tak, tak, 14 lutego znowu będą Walentynki. Ale w tym dniu nasze serca biją szybciej nie tylko dla naszych drugich połówek. Jako klubowiczka Mrs.Sporty podczas każdego treningu podnosisz swoje tętno. I to dobrze!

W rytmie serca prosto do celu!

Dzięki prawidłowemu (zwiększonemu) tętnu mówisz swojemu ciału, czy ma spalić tłuszcz, poprawić wytrzymałość, czy po prostu zmniejszyć poziom stresu i aktywnie odpocząć. Dlatego tak ważne jest mierzenie tętna podczas ćwiczeń. Pierwszy pomiar należy wykonać 10 minut po rozpoczęciu treningu, bo wtedy już się rozgrzałeś, ale przed sobą masz jeszcze dwie trzecie treningu.

Teraz też wiesz już dokładnie, czy nie ćwiczysz zbyt intensywnie ani w za niskim tempie i możesz od razu zoptymalizować swój trening. Zwiększasz więc intensywność lub trochę zwalniasz, aby trenować w odpowiedniej strefie tętna. Idealnym rozwiązaniem jest ponowne sprawdzenie pulsu po kolejnych dziesięciu minutach. Zapewni Ci to coraz lepsze wyczucie optymalnego zakresu tętna.

Jak mierzyć tętno?

Pomiaru można dokonać na tętnicy szyjnej lub na nadgarstku. Podczas pomiaru zawsze używaj palca wskazującego i środkowego, gdyż kciuk ma zauważalny puls, co może to prowadzić do przekłamań. Nie naciskaj tętnicy zbyt mocno. Aby pomiar nie trwał zbyt długo, uderzenia liczymy tylko przez 10 sekund, a następnie sprawdzamy wynik na tablicy pulsu, którą znajdziesz w swoim klubie Mrs.Sporty.

Strefy tętna

Pomiar tętna w trakcie treningu pozwala sprawdzić, czy jesteś we właściwym zakresie treningowym i czy trenujesz poprawnie: nie za lekko lub za intensywnie. Jakie efekty uzyskasz w poszczególnych strefach tętna?

Strefa 50 do 60% - trening zdrowotny: 

Trening antystresowy i regeneracyjny. Idealny dla początkujących.

Strefa 61 do 70% - spalanie tłuszczu: 

Maksymalne spalanie kalorii z tłuszczu. Wzmocnienie układu krążenia i poprawa kondycji.

Strefa 71 do 80% - obszar dokręcania: 

Poprawia wytrzymałość, idealne do zwiększenia wytrzymałości

Strefa 81 do 90% - strefa treningu sercowo-naczyniowego: 

Zakres wydajności wytrzymałościowej, maksymalny wzrost wydajności.

Jeśli leki wpływają na ciśnienie krwi i tętno, intensywność treningu mierzy się za pomocą skali RPE. Opiera się to na subiektywnym odczuciu ćwiczącej osoby:

  • poziom trudności od 1 do 3: trening antystresowy i regeneracyjny
  • poziom trudności od 4 do maks. 5: trening fitness
01. lutego 2022 r.
Zamknij menu