Trening zaczyna się w głowie! 10 sposobów na motywację

Wiesz to doskonale: ćwiczenia genialnie wpływają na Twoją figurę, utrzymują Cię w formie i pozytywnie oddziałują na Twoje zdrowie. I choć zdajesz sobie sprawę z wszystkich plusów aktywności fizycznej, strasznie trudno jest Ci wstać z fotela i zacząć. Mimo, iż pamiętasz, że gdy trenujesz czujesz się szczęśliwsza i jesteś z siebie dumna. Abyś mogła częściej cieszyć się świetnym nastrojem po treningu, zebraliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, dzięki którym łatwiej zmobilizujesz się do działania. Oto i one!

Wskazówka 1: Wpisz treningi do kalendarza

Traktuj trening tak samo poważnie, jak ważne spotkanie lub badania lekarskie. I tak samo, jak w przypadku innych spotkań, wpisz daty i godziny treningu do kalendarza. Wtedy nikt i nic nie powinno zrujnować Twoich planów.

Wskazówka 2: Spotkaj się z przyjaciółkami

Łatwo odłożyć trening na później, gdy idziesz na niego sama. O wiele trudniej, jeśli jesteś umówiona na wspólne ćwiczenia z koleżanką. Tak często jak to możliwe przychodź więc na trening z przyjaciółką, siostrą lub sąsiadką.

Wskazówka 3: spakuj torbę na siłownię

Jeśli planujesz rano spakować torbę na siłownię, musisz wiedzieć, że to się może nie udać! Wystarczy, że wstaniesz trochę za późno, coś zajmie Ci więcej czasu niż planowałaś i w popłochu wybiegniesz z domu nawet nie myśląc o tym, że miałaś iść na trening. Spakuj więc sportowe buty i wygodne ubrania wieczorem i połóż torbę pod ręką przy drzwiach, aby nie zapomnieć o niej.

Wskazówka 4: Nazwij i zwizualizuj swoje powody do treningu

Pamiętaj, dlaczego chcesz trenować. chcesz ponownie założyć ukochane jeansy lub zmniejszyć ból pleców? To tylko dwa z mnóstwa możliwych powodów. Zwizualizuj sobie te cele: jak to będzie, kiedy je osiągasz? Im bardziej są konkretne, tym bardziej motywujące.

Wskazówka 5: Wyznacz sobie realistyczne cele

Na pewno masz wielkie aspiracje. Jednak zwykle wejście na szczyt zajmuje trochę czasu. Aby nie stracić zainteresowania w trakcie wspinaczki, powinnaś wyznaczyć sobie małe, realistyczne cele pośrednie. Najlepiej takie, które są namacalne i osiągalne. W ten sposób będziesz zmotywowana przez cały czas.

Wskazówka 6: Rozwiń pozytywne nastawienie do treningu

Dowiedz się, jak na Twój organizm działa aktywność fizyczna. Czytaj książki i artykuły o ćwiczeniachoraz fitnessie. Niech zarazi Cię entuzjazm autorów tych publikacji.

Wskazówka 7: nie WYWIERAJ NA SIEBIE PRESJI

Nie wywieraj na siebie presji, decydując się na ćwiczenia przez godzinę lub półtorej. Powiedz sobie, że wystarczy ćwiczyć przez 20-30 minut. Zawsze znajdziesz czas. Jeśli po tym masz ochotę na więcej, śmiało. Jeśli nie, po prostu przestań. Zobaczysz: po pierwszych 20 minutach będziesz chcieć kontynuować trening.

Wskazówka 8: nagradzaj siĘ

Po każdym treningu możesz zafundować sobie małą nagrodę. Zwłaszcza jeśli wstanie z łóżka było dla Ciebie szczególnie trudne. Jak? Niestety kawałek tortu odpada. Czekolada w większych ilościach również. Ale wypita w spokoju kawa, chwila z książką czy obejrzenie odcinka ulubionego serialu już nie. Możesz też rozpieszczać się w domowym spa. Jednym słowem rób wszystko, co sprawia, że czujesz się lepiej! 

Wskazówka 9: zapisz swoje sukcesy

Załóż mały notes, w którym zapisujesz, kiedy byłaś na treningu, jak się czujesz, w jakim stopniu jesteś sprawna i jakie cele już osiągnęłaś. W ten sposób możesz wciąż na nowo uświadamiać sobie swoje sukcesy.

Wskazówka 10: Nie obwiniaj się!

Naprawdę nie mogłeś się podnieść, a może wolałaś wyjść z przyjaciółmi zamiast iść do klubu fitness? Nie obwiniaj się ani nie mów sobie, że nigdy ci się nie uda. Po prostu powiedz sobie, że dzisiaj nie wyszło, ale jutro pójdziesz na trening. Dzięki temu możesz cieszyć się wieczorem na kanapie lub z przyjaciółmi we włoskiej restauracji bez wyrzutów sumienia i masz motywację, aby nadrobić to, co przegapiłeś.

02. maja 2022 r.
Zamknij menu