W dobrej kondycji pomimo stresu!

Praktyczne porady Mrs.Sporty na każdy dzień

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stres jest największym zagrożeniem dla zdrowia w XXI wieku i stanowi jedną z przyczyn prawie 70% wszystkich chorób. Praca po godzinach to chleb powszedni dla wielu pracowników. Do tego ilość zadań do wykonania oraz wymagania przełożonych rosną z roku na rok - a razem z nimi ryzyko zawału serca, cukrzycy, przewlekłego bólu pleców, wypalenia i depresji. Gdy do tego dochodzi przedświąteczna gorączka, dla wielu z nas stres staje się stałym towarzyszem.

Nadszedł czas, aby odzyskać kontrolę na sobą i bardziej zwracać uwagę na własne samopoczucie i zdrowie – i to mimo stresu w pracy.

Sport i zdrowe odżywianie - to podstawa!

Aby uniknąć negatywnych skutków stresu, należy regularnie ćwiczyć i zadbać o zbilansowaną dietę z dużą ilością świeżych owoców i warzyw. Ruch wydłuża życie i zapobiega rozwojowy takich czynników ryzyka, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Jednocześnie ruch wzmacnia układ odpornościowy, wyostrza umysł i działa jak balsam dla duszy. Jasne, trzeba poświęcić trochę czasu i wprowadzić kilka zmian w swoim codziennym życiu. W zamian za to zyskujesz jednak wiele energii i sił obronnych organizmu.

Kwestia równowagi

Chodzi o właściwą równowagę pomiędzy napięciem i relaksem. Idealnie byłoby wykonywać trening siłowy regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie masz możliwości by ćwiczyć regularnie, powinnaś wkomponować jak najwięcej ruchu w swoje codzienne życie. Można to zrobić np. w ten sposób:

  • Częściej chodź na piechotę, wysiąść jeden przystanek wcześniej, jeżeli dojeżdża się do pracy środkami transportu publicznego.
  • Wejdź po schodach zamiast korzystać za schodów ruchomych.
  • Podejdź do kolegi z pracy zamiast dzwonić do niego.
  • Zmień drogę do pracy w trening: Osoby, które drogę do pracy pokonują biegnąc lub jadąc na rowerze, wykonują odpowiednią ilość ćwiczeń jeszcze przed rozpoczęciem dnia pracy. Jest to oczywiście możliwe tylko wtedy, gdy miejsce pracy znajduje się w odpowiedniej odległości do domu.
  • Regularne bieganie umożliwi Ci pozostanie w dobrej kondycji, zarówno fizyczniej, jak i psychiczniej, ale jest przy tym bardzo czasochłonne. Możesz jednak połączyć na przykład spacer do piekarni lub z psem z krótkim treningiem biegowym i w ten sposób rozruszać swoje ciało.
Czas na odrobinę przyjemności 

Tak samo ważne, jak regularne ćwiczenia, jest zrównoważona i bogata w składniki odżywcze dieta ze świeżymi owocami i warzywami oraz wysokiej jakości olejami jadalnymi. Szczególnie w okresach, kiedy jesteś szczególnie narażona na stres, powinnaś zwrócić większą uwagę na to, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów, zjeść w spokoju i nie pominąć żadnych posiłków.

Poświęć trochę czasu na zdrowe śniadanie bogate w zboża, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i owoce i zacznij dzień energicznie. Rozłóż posiłki równomiernie przez cały dzień oraz zaplanuj zdrowe przekąski pomiędzy nimi. Rzadziej będą Cię wówczas nękać nagłe ataki głodu.

Stres hamuje produkcję hormonu szczęścia - serotoniny. Można temu przeciwdziałać stosując dietę bogatą w białka. Bogate w tryptofan, główny składnik białek, są na przykład banany, nerkowce, awokado i ananasy – a do tego wszystkie z nich świetnie nadają się na przekąskę.

Jeśli jesz w stołówce, zdecyduj się na dodatek w postaci sałatki, która pokryje Twoje zapotrzebowanie na witaminy. Osoby mające możliwość skorzystania z kuchenki mikrofalowej w biurowej kuchni mogą w domu wstępnie ugotować większą ilość jednogarnkowych dań na bazie warzyw, następnie je zamrozić i w razie potrzeby zabrać ze sobą po pracy. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem powinnaś pamiętać o uzupełnieniu swojej codziennej diety w produkty zawierające witaminę A, która działa korzystnie na wzrok. Produkty bogate w witaminę A to marchew, kapusta włoska i koper, ale także żółtko jajka i olej rybny.

Poza tym: Pij dziennie co najmniej dwa litry wody i spróbuj ograniczyć picie kawy i czarnej herbaty.

02. marca 2020 r.
Zamknij menu