Co się dzieje, gdy się kłócisz?

Okres przedświąteczny obfituje w powody do stresu i kłótni. Więcej czasu spędzamy z bliskimi i mamy więcej okazji do nieporozumień. Dlaczego nie warto się kłócić i lepiej rozwiązywać problemy zachowując spokój? Oto kilka powodów! Zobaczcie, co dzieje się z naszymi ciałami podczas kłótni!

Co się dzieje w Twoim ciele, gdy się kłócisz?

Atakują nas!

Twój mózg otrzymuje sygnał "Atakują nas!" i szykuje się do odpowiedzi.

Walczyć czy uciekać?

Ciało się napina, rośnie ciśnienie krwi i tętno, a oddech przyspiesza. W ułamku sekundy podejmujesz decyzję "Walczyć czy uciekać?"

Argumenty nie mają znaczenia

Twój mózg dostał sygnał, że musi się w pełni zmobilizować. Szykuje się do ataku i nie ma czasu na analizowanie argumentów przeciwnika. To pierwszy krok do tego, by zachować się irracjonalnie.

Czas na działanie!

Nasze mózgi kształtowały się przez lata ewolucji i nie do końca rozumieją, że jako cywilizowani ludzie staramy się zarzucić walkę wręcz. Kłótnia jest dla naszego ciała bodźcem do reakcji fizycznej, dlatego tak często w ruch idą talerze lub inne łatwo tłukące się przedmioty, które mamy pod ręką.

Długotrwałe skutki

Jednorazowy stres nie przyniesie Twojemu organizmowi większej szkody, ale już ciągnące się w nieskończoność kłótnie wpłyną na odporność czy jakość snu. Mogą być powodem obniżenia samooceny lub myśli depresyjnych.

Jak się nie kłócić?

Jak sama widzisz kłótnia nie jest optymalnym rozwiązaniem ani dla Twoich relacji z bliskimi, ani dla ciała i samopoczucia. Tylko czy da się nie kłócić i zachować dobre samopoczucie? Jest na to kilka rad!

1. Nie czekaj!

Starasz się być cierpliwa i dzielnie znosić rzeczy, które nie do końca Ci odpowiadają? Niestety wszystko ma swój kres, nawet Twoja "wytrzymałość". Zmień taktykę! Nie czekaj, aż złość narośnie do takich rozmiarów, że nic nie zatrzyma zbliżającej się eksplozji. Twoi bliscy nie domyślą się, że coś Cię denerwuje, dopóki sama im o tym nie powiesz. Komunikuj swoje potrzeby na bieżąco.

2. Odpuść sobie

Sielankowa atmosfera przy pięknie udekorowanym stole z dwunastoma potrawami i migającymi w tle lampkami na choince... Stop. Tak to wygląda w reklamach i na filmach. W życiu pozwól sobie na odrobinę luzu. Być może trochę mniej idealne święta w rzeczywistości będą spokojniejsze i fajniejsze niż te, podczas których dopracujesz każdy szczegół przypłacając to dwoma zarwanymi nocami i mnóstwem stresu. Na pewno też rzadziej będziecie się kłócić z rodziną i przyjaciółmi.

3. Nie zawsze, nie dramatyzuj!

Złość na partnera czy dzieci blokuje normalne funkcjonowanie mózgu. Widzimy wybiórczo nie dostrzegając pozytywnych rzeczy, a jedynie te negatywne, na których się skupiamy. No więc na pewno oni nie "zawsze", a pewnie nawet nie "z reguły" tylko od czasu do czasu. Spójrz życzliwszym okiem i postaraj się również dostrzec pozytywy w swoich najbliższych!

[Źródło: Women's Health 1-2.2020]

Zobacz też:

13. grudnia 2019 r.
Zamknij menu