Przedświąteczna gorączka "daje Ci w kość"? Nie pozostaje nic innego, jak tylko wziąć głęboki oddech i odprężyć się.

Ćwiczenia oddechowe: niezawodny sposób na relaks

Naukowcy udowodnili, że istnieje grupa neuronów, które non stop monitorują, co dzieje się z naszym oddechem, a zebrane informacje przesyłają do mózgu. Gdy oddech przyspiesza, zaczyna być uwalniany hormon stresu kortyzol. Gdy oddychamy wolno i głęboko nasz umysł się wycisza. Dlaczego więc nie wykorzystać ćwiczeń oddechowych podczas przygotowań do świąt i nie zwolnić choć trochę biegu?

JAK ODDYCHAĆ?

Zdrowy człowiek wykonuje około 16 wdechów na minutę. To daje ponad 20 tys. oddechów na dobę! Jeśli oddychamy nieprawidłowo tracimy tak ważną dla każdej z nas energię do działania i nawet po długim śnie budzimy się niewyspane. Niestety my kobiety od małego jesteśmy uczone, że mamy wciągnąć brzuch, co w konsekwencji często przekłada się na oddychanie klatką piersiową zamiast przeponą, przez co nie wykorzystujemy pełnej pojemności płuc. Czas to zmienić!

Jak oddychać przeponą? Połóż się wygodnie na plecach lub usiądź wyprostowana. Jedną dłoń połóż na klatce piersiowej, drugą odrobinę niżej - pod mostkiem. Następnie wykonaj kilka wdechów i wydechów sprawdzając:

  • Czy podczas wdychania powietrza unosi się znajdująca się poniżej klatki piersiowej przepona, a dopiero w dalszej kolejności delikatnie klatka piersiowa?
  • Czy oddech jest płynny?
  • Czy wdech jest krótszy niż wydech?

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować?

Licz oddechy

Przez 5-10 minut licz oddechy. Usiądź lub stań prosto i miarowo oddychaj przeponą skupiając się na każdym wdechu i wydechu. Oddechy nie muszą być duże. Staraj się, by były zupełnie normalne. Po kilku minutach powinnaś poczuć się zrelaksowana.

 

Pobudzające ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mogą zadziałać niczym kawa. Wykorzystaj niezawodny sposób joginów na to, by zyskać więcej energii:

  1. Usiądź lub połóż się wygodnie.
  2. Przyłóż kciuk do prawego nozdrza i lekko go przyciśnij. Zrób wdech lewym nozdrzem.
  3. Przyłóż kciuk do lewego nozdrza, przyciśnij i weź oddech prawą dziurką nosa.
  4. Powtarzaj sekwencję naprzemiennie, a po kilku minutach pozbędziesz się napięcia, wyciszysz umysł i skoncentrujesz się na za zadaniu.

Zobacz też:

16. grudnia 2019 r.
Zamknij menu