Ćwiczenia w ciąży: zostań fit mamą!

Czy możesz ćwiczyć, jeśli spodziewasz się dziecka? Jakie ćwiczenia wykonywać, gdy jesteś w ciąży? Sprawdź!

Ćwiczenia w ciąży niosą mnóstwo korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i... dziecka! Warunek? Zanim zaczniesz, koniecznie spytaj o zdanie lekarza prowadzącego ciążę. Drugim ograniczeniem jest tydzień ciąży. Jeśli byłaś aktywna fizyczne przed zajściem w ciążę, możesz kontynuować ćwiczenia. Jeżeli wcześniej nie uprawiałaś sportu, o aktywności ruchowej pomyśl po 13 tygodniu ciąży.

7 zalet ćwiczenia w ciąży

Dlaczego warto? Powodów jest wiele, a korzyści może czerpać zarówno przyszła mama, jak i dziecko!

  • aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej
  • ćwiczenia w ciąży łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zapobiegają wzdęciom i przyspieszają metabolizm, dzięki czemu rzadziej występują zaparcia.
  • aktywna przyszła mama nie powinna borykać się z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Oczywiście warto też zadbać o małą ilość soli w diecie.
  • regularny wysiłek fizyczny zmniejsza poziom stresu oraz ułatwia zasypianie.
  • podczas uprawiania sportu wypracowujemy prawidłową postawę i wzmacniamy gorset mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie kręgosłupa we właściwej pozycji.
  • wzmocnione regularnym treningiem mięśnie to podstawa, jeśli chcesz po ciąży szybko wrócić do formy.
  • ćwiczenia w ciąży zwiększają dopływ tlenu do dziecka - ono też korzysta z tego, że jesteś aktywna!
Fotolia

Jakie ćwiczenia wybierać w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży powinny być regularne, ale niezbyt forsujące. Każdy z trymestrów jest inny i powinnaś o tym pamiętać również podczas treningów.

Ćwiczenia w ciąży - 1 trymestr

Na początku ciąży nie powinno się ćwiczy w terminie, w którym normalnie miałabyś miesiączkę. Nie forsuj się też nadmiernie - tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. Nie ćwicz mięśni brzucha. Pamiętaj natomiast o regularnym treningu mięśni Kegla. Ich wzmocnienie ma duże znaczenie nie tylko w ciąży, ale również po urodzeniu dziecka. Mocne mięśnie Kegla warunkują brak problemów z nietrzymaniem moczu, który jest bardzo częsty u kobiet tuż po ciąży a także w późniejszym wieku.

Ćwiczenia w ciąży - 2 trymestr

W drugim trymestrze ciąży nadal nie ćwiczymy mięśni brzucha. Podczas treningu uważaj na to, by nie unosić ramion powyżej barków, ponieważ wówczas naciąga się więzadło macicy. Ćwiczenia w ciąży najbezpieczniej jest wykonywać pod okiem doświadczonego trenera, który dobierze lekkie obciążenia.

Ćwiczenia w ciąży - 3 trymestr

Podczas trzeciego trymestru przyszła mama powinna zadbać nie tylko o utrzymanie kondycji, ale przede wszystkim o... relaks. Ćwiczenia w ciąży podnoszą poziom hormonu szczęścia, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nastrój ciężarnej. Małe obciążenia są gwarancją niezbyt forsownego treningu.

ZAPISZ SIĘ NA 30 MINUTOWY TRENING PRÓBNY! >>>

01. marca 2019 r.
Zamknij menu