Czym grozi otyłość?

Otyłość wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych i zagrożeń, które mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości. Jakich?

Otyłość ma szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą wpływać na większość narządów w ciele człowieka.

Cukrzyca Typu 2

Otyłość inicjuje cukrzycę typu 2, która jest uznanym sprawcą zespołu chorobowego, zwanego stopą cukrzycową oraz uszkodzeń drobnych naczyń siatkówki w okolicy żółtej plamki oka zagrażających ślepotą.

Jest to rodzaj cukrzycy w którym podwyższony poziom cukru we krwi (hiperglikemia) spowodowany jest insulinoopornością organizmu. Oznacza to, że nasze ciało nie reaguje na insulinę w taki sposób, jak powinno. W 80% przypadków towarzyszy jej nadwaga.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym rodzajem cukrzycy. Rozwija się wtedy, kiedy Twoje ciało nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać produkowanej przez trzustkę insuliny. Insulina to hormon, który obniża poziom cukru we krwi.  Dieta oraz ćwiczenia fizyczne to podstawowe elementy terapii cukrzycy typu 2. W cukrzycy typu 2 stosuje się również leczenie lekami doustnymi, a czasem zastrzykami z insuliny.

Układ krążenia

Osoby, które zaczynają cierpieć na nadwagę lub mają zbyt wysokie ciśnienie krwi, narażają się na niebezpieczeństwo miażdżycy. Miażdżyca tętnic rozpoczyna się od osadzania się komórek tłuszczu na wewnętrznych ściankach arterii, co sprawia, że tracą normalną elastyczność. Kiedy warstwa tłuszczu zmniejsza "światło" arterii, pojawia się nadciśnienie tętnicze krwi i rośnie niebezpieczeństwo  oderwania się od ścianki naczynia blaszki cholesterolu. Wędrująca naczyniami blaszka zatyka ich światło - powoduje zakrzep i zator - a to w zależności od lokalizacji powoduje zawał lub udaru mózgu.

Szczególne znaczenie w powstawaniu miażdżycy ma 

tzw. trzewna tkanka tłuszczowa.

Nadciśnienie

Otyłość inicjuje nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie według definicji WHO występuję gdy wartość ciśnienia skurczowego jest większe niż 140 mmHg i rozkurczowe 90mmHg. U około 50% chorych na nadciśnienie stwierdza się nadwagę, która uznawana jest przez wielu lekarzy, za okoliczność sprzyjającą chorobie nadciśnieniowej. Badanie na dużej grupie chorych w Polsce wykazały, że rosnącym wartościom nadciśnienia tętniczego towarzyszy wzrost wagi ciała, a ponadto rosnący poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Te ostatnie symptomy zwiastują rosnące ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawałów i udarów. Ponadto u tych osób zaobserwowano częściej, niż u osób zdrowych gorszy prognostycznie androidalny typ otyłości. 

Inne zaburzenia metaboliczne

Otyłość inicjuje zaburzenia lipidowe.

  • zwiększenie stężenia triglicerydów
  • zwiększenie cholesterolu ogólnego i LDL
  • obniżenie stężenia „dobrego” cholesterolu frakcji HDL we krwi, którego obecność zapobiega miażdżycy. 

Dalsze konsekwencje:

  • Wzrost syntezy cholesterolu
  • Zwiększone ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych
  • Poziom kwasu moczowego we krwi wzrasta
  • Zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby zwyrodnieniowe
  • Zaburzenia hormonalne

Środki zaradcze

Każda ciężka otyłość miała swój początek w fazie niskiej nadwagi. Nawet w tak wczesnym etapie ważne, aby wprowadzać środki zaradcze i nie doprowadzić do powstania otyłości. Pierwszym najprostszym sposobem jest regularna kontrola masy ciała. Podstawą kontroli wagi powinien być odpowiednio dobrany plan treningowy oraz żywieniowy. Program żywieniowy musi obejmować dwie fazy.

Faza I: zmniejszenie masy

Faza II: utrzymanie wagi i długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych.

23. października 2018 r.
Zamknij menu