Dlaczego warto trenować z sercem?

Rozmowa z naukowcem Kerstin Kolatą

Indywidualne podejście, skuteczność i skupienie uwagi na sercu - to właśnie sprawia, że ​​trening Mrs.Sporty jest wyjątkowy. Jego szczególną cechą jest to, że bierzemy pod uwagę Twoje optymalne tętno podczas treningów, dzięki czemu możesz jak najszybciej osiągnąć swój cel fitness. Kerstin Kolata, która jako naukowiec zajmujący się sportem jest odpowiedzialna za dalszy rozwój koncepcji treningowej Mrs.Sporty, wyjaśnia, na czym polega trening w strefach tętna i dlaczego każdy podczas treningu powinien mieć na oku swój puls.

KERSTIN, CZYM DOKŁADNIE JEST „TRENING W STREFACH TĘTNA”?

Kerstin: Trening w strefach tętna oznacza, że podczas treningu upewniamy się, że trenujesz na pewnym, optymalnym pulsie, na którym zrobisz najszybsze postępy. Powszechnym błędem jest przekonanie, że im wyższy puls, tym skuteczniejszy jest trening.

DLACZEGO PULS JEST TAK ISTOTNY DLA SZYBSZEGO OSIĄGANIA CELÓW TRENINGOWYCH?

Kerstin: Można powiedzieć, że puls jest oknem na nasz metabolizm. Mówi, ile energii dostarcza nasz organizm, jak szybko i z jakich rezerw. W zależności od tego, co chcesz osiągnąć podczas treningu, przydatny jest inny zakres tętna. Na przykład, jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm tłuszczów, powinieneś zacząć od niskiego zakresu. Budowanie mięśni i poprawa wytrzymałości wymagają bardziej intensywnego treningu.

JAKI PULS JEST NAJLEPSZY DLA MNIE?

Kerstin: Nie ma jednego „właściwego” tętna, które polecamy każdemu. To sprawa indywidualna: optymalne tętno podczas treningu zależy od tętna maksymalnego, celu, a nawet samopoczucia. Dlatego najpierw przyglądamy się Twoim celom, a następnie określamy tętno podczas treningu i dobieramy odpowiednie treningi.

W JAKI SPOSÓB MRS.SPORTY WYKORZYSTUJE STREFY TĘTNA?

Kerstin: Pomiar tętna jest integralną częścią koncepcji Mrs.Sporty od samego początku jej istnienia. W klubie i podczas treningów w plenerze, klubowiczki i trenerzy regularnie sprawdzają puls. Jeśli jest za wysoki lub za niski, ćwiczenia dostosowywane są indywidualnie do konkretnej osoby.

Podczas treningów na poziomie 70% tętna maksymalnego, zwiększa się metabolizm tłuszczów, a ćwiczący szybciej chudnie. Przy 90% tętna maksymalnego zostaje pobudzony układ sercowo-naczyniowy, a nasza kondycja poprawia się.

JAK CZĘSTO NALEŻY ĆWICZYĆ?

Kerstin:  To ważne: szczególnie w przypadku treningów na bardzo wysokim tętnie należy brać pod uwagę indywidualny stan zdrowia osoby ćwiczącej. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zacząć. Z reguły zawsze mówimy: potrzeba dwóch do trzech sesji treningowych w tygodniu trwających około 30 minut, aby się zobaczyć wyraźne efekty. 

CZY NALEŻY ZAWSZE ĆWICZYĆ W na TYM SAMYM ZAKRESIE tętna?

Kerstin:  Niekoniecznie. Aby zwiększyć wydolność i robić postępy, równie ważne jest to, aby wystawiać się na różne bodźce metaboliczne. Jeśli zawsze pozostajemy na tym samym tętnie i wykonujemy te same ćwiczenia, nasz metabolizm się do tego przyzwyczaja. Po około czterech tygodniach Twój organizm przyzwyczaił się do obciążenia tak bardzo, że zmieniamy Twój trening, na przykład pod względem rodzaju ćwiczeń odpoczynkowych, ich intensywności czy zakresu ruchu. Dzięki temu robisz postępy.

Jak wyglądałby przykładowy plan dla kogoś, kto chce schudnąć?

Kerstin:  Aby schudnąć, należy najpierw skupić się na aktywnych zajęciach na tętnie 70%. Wszystkim polecamy zajęcia prozdrowotne z niskim tętnem, ponieważ sprzyjają aktywnej regeneracji po treningu, dzięki czemu następnym razem można wycisnąć z niego więcej. Nawet jeśli miałeś stresujący dzień, pomogą Ci się zrelaksować.

Chcesz wiedzieć więcej na temat treningu Mrs.Sporty? Zapisz się na BEZPŁATNY TRENING PRÓBNY i sprawdź, jak to wygląda w praktyce!

27. kwietnia 2021 r.
Zamknij menu