Drenaż limfatyczny na obrzęki i cellulit. Dlaczego jest taki skuteczny?

Od 1622 roku po odkryciu układu limfatycznego przez francuskiego naukowca Jeana Pecqueta nauka zwana dzisiaj limfologią znana jest z nieinwazyjnego i niezwykle prozdrowotnego wpływu na organizm ludzki.

Drenaż limfatyczny i jego znaczenie w medycynie

Wszelkiego rodzaju masaże są od lat stosowane w medycynie, fizjoterapii, kosmetyce oraz odnowie biologicznej. Drenaże limfatyczne są jedną z najbezpieczniejszych form terapii obrzęków i mają charakter prozdrowotny oraz estetyczny. Od 1622 roku po odkryciu układu limfatycznego przez francuskiego naukowca Jeana Pecqueta nauka zwana dzisiaj limfologią znana jest z nieinwazyjnego i niezwykle prozdrowotnego wpływu na organizm ludzki.

Masaż ręczny zapoczątkował profesor z Belgii, Alexander von Winiwarter, który w latach 1848-1910 stosował go w leczeniu opuchniętych kończyn oraz w przypadku chorób związanych z krążeniem. Technika, którą się posługiwał polegała na silnym ucisku (kompresji) oraz elewacji (uniesienie w górę). W 1964 roku badania przeprowadzone na 20 tysiącach pacjentów wykazały jednoznacznie, iż masaż limfatyczny jest podstawową formą leczenia i przeciwdziałania wielu schorzeniom o podłożu hormonalnym, neurologicznym i krążeniowym.

Sam masaż jest bodźcem mechanicznym, kompresja oraz uniesienie kończyny powoduje przepychanie, tłoczenie w górę ciała zastoin płynów i zbędnych produktów, które pobudzone zostają z czasem wydalane z organizmu, a sam proces pobudza i udrażnia kończyny szczególnie dolne.

Masaż limfatyczny: jak to działa?

Poprzez ruchy oraz uciski podczas drenażu limfatycznego dochodzi do pobudzenia kolektorów z segmentami zastawkowymi naczyń limfatycznych (limfangionów). Działania prowadzą do zwiększonego wytwarzania limfy i rozciągania ścian naczyń, przez co następuje również wzrost jej objętości, innymi słowy jest jej więcej i szybciej się wytwarza. Wykonując rytmicznie ucisk i rozluźnianie tkanek zwiększa się występowanie faz wypełniania i opróżniania początkowych naczyń limfatycznych. Krew i chłonka przepchnięte z naczyń obwodowych do naczyń centralnych, powracają zassane próżnią do miejsca zwolnionego z ucisku. W ten sposób następuje odzyskiwanie płynów z przestrzeni poza  naczyniowej i wchłanianie  obrzęków.

Masaż limfatyczny: efekty

Skutki drenażu limfatycznego:

 1. Drenaż likwiduje obrzęki zapalne, zastoinowe, chłonne.
 2. Odżywia tkanki.
 3. Pobudza tkanki, stymuluje tkankę tłuszczową sprawiając, że jest bardziej podatna na zmiany.
 4. Przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
 5. Zapobiega chorobom o podłożu limfatycznym i krążeniowym (w tym żylakom).
 6. Likwidacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej - cellulitu[1].
 7. Ma działanie głęboko relaksujące – polecana w stanach wzmożonego napięcia.
 8. Przywraca prawidłowe PH płynów w ciele.
 9. Reguluje gospodarkę hormonalną.
 10. Zwiększona ruchomość w stawach.
 11. Zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien.
 12. Zmniejszona nadwrażliwość tkankowa.
 13. Zmniejszenie oraz całkowita likwidacja bólów napięciowych.
 14. Przyspieszenie gojenia ran, urazów w tym stanów pooperacyjnych.
 15. Zwiększona krystalizacja kości po złamaniach, operacjach.
 16. Usuwanie zbliznowaceń.
 17. Usprawnienie termoregulacji.

Krążenie płynów w ciele ma decydujący wpływ na wymianę składników pokarmowych, przemiany gazowe, sterowanie hormonalne, reakcje odpornościowe, procesy termoregulacji i wiele innych.

Na rynku można spotkać się z masażami wykonywanymi manualnie, jak i poprzez maszyny endermologiczne. Najnowszy trend pojawia się w klubach fitness o wysokim standardzie, można tam znaleźć specjalne rękawy czy buty do drenażu limfatycznego. Mają one swoich zwolenników wśród światowej kasy sportowców, osób czynnie uprawiających sport. Przyciągają także osoby, które mają zmniejszone możliwości ruchowe i są w trakcie procesów rehabilitacyjnych.

Masaż limfatyczny jest jedną z najprzyjemniejszych form usprawniania, jakie można zafundować całemu ciału od stóp do głowy.

[Autor: Anna Wawrocka] 


[1] Magiera L. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Kraków; BIO-STYL, 2001r.

 

 

30. grudnia 2022 r.
Zamknij menu