Dzień 1: Program Płaski brzuch

Cukier nie ma dobrej prasy, a my popadamy w skrajności: albo chcemy z niego całkowicie zrezygnować, albo jemy go w nadmiarze. Prawda o węglowodanach leży jak zwykle gdzieś pośrodku:

  • węglowodany to dla organizmu ważne źródło energii. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że Ci, którzy jedzą ich zbyt mało, żyją krócej;
  • nadmiar cukru w diecie jest odkładany "na zapas" w formie tkanki tłuszczowej, a to nie służy ani zdrowiu, ani figurze, ani też naszemu samopoczuciu.

W naszym codziennym menu węglowodany powinny stanowić 55-60%. Dużo. A jednak wiele z nas je ich jeszcze więcej. I niekoniecznie te, które powinnyśmy. Sam cukier jest jedynie źródłem pustych kalorii, które musimy spalić od razu, inaczej zmienią się w tkankę tłuszczową. Czekolada, ciasta, ciasteczka – to węglowodany proste (lub zdecydowanie częściej  – duet węglowodanów i niezdrowych tłuszczy trans). 

5 rad, dzięki którym zmniejszysz ilość niezdrowych węglowodanów w diecie

Jak więc znaleźć złoty środek i zrezygnować z cukru, a jednocześnie dostarczać organizmowi zdrowych, złożonych węglowodanów?

  1. Rób przerwy między posiłkami. Nie podjadaj. To pozwoli Ci wyregulować poziom cukru we krwi i zmniejszy chęć sięgania po słodkości.
  2. Zastanów się: kiedy najczęściej sięgasz po cukier? Gdy jesteś zestresowana, zmęczona, głodna? I działaj! Przygotuj sobie coś, po co sięgniesz w chwili kryzysu.
  3. Zaprzyjaźnij się ze świeżymi i suszonymi owocami: są źródłem zdrowych węglowodanów i błonnika, który syci na długo. Pamiętaj jednak o tym, że suszone owoce są dość kaloryczne – kilka sztuk jest ok, ale cała paczka to dużo za dużo.
  4. Pobaw się w detektywa: słodzone napoje, ketchup, jogurty owocowe – cukier potrafi się ukryć. Nie chodzi tylko o dodatkowe kalorie. Gdy zjesz dosładzane musli poziom cukru we krwi gwałtownie rośnie, a potem spada. A ty znowu masz ochotę na coś słodkiego! Wpadasz w zamknięty krąg podjadania.
  5. Wysypiaj się. Uważasz, że to nie ma związku z podjadaniem cukierków? Nic bardziej błędnego! Brak snu zaburza pracę hormonów związanych z odczuwaniem głodu. Gdy śpisz mniej, więcej jesz.

RADA NA DZIŚ: Wybieraj węglowodany złożone. Zamiast cukierka zjedz owoce, a ciasteczka z czekoladą zastąp tymi z pełnego przemiału z bakaliami.

01. sierpnia 2022 r.
Zamknij menu