DZIEŃ 18: PROGRAM PŁASKI BRZUCH

Może jesteś w ciąży lub zaraz po porodzie, a może to już było dawno temu? Nieważne: ciąża może skutecznie osłabić mięśnie brzucha oraz popsuć jego wygląd nawet wiele lat od urodzenia dziecka. Co i czy można coś z tym zrobić? Oczywiście!

Rozejście kresy białej – rzadko go ktoś nie ma

Przyjmuje się, że po okresie 6 – 8 tygodni od porodu kobieta powinna wrócić do stanu sprzed ciąży. Jednak okres połogu zależy od wielu uwarunkowań, a całkowity czas powrotu do dawnej formy może trwać ponad 12 miesięcy. Nierzadką dysfunkcją poporodową jest rozejście mięśni prostych brzucha, która niezauważona będzie miała wpływ na ciało kobiety już do końca życia.

Brzuch płaski a zwisa?

O rozejściu struktur, w tym przypadku mięśni prostych brzucha mówimy wtedy, gdy linia pośrodkowa jamy brzusznej jest większa od szerokości dwóch, trzech palców. Ponad połowa kobiet wymaga odpowiedniej opieki rehabilitacyjnej, tak samo dużo z niej nie korzysta. Całe zjawisko nasila się w ostatniej fazie ciąży kiedy to relaksyna i elastyna mają najwyższy poziom, powodując zwiotczenie oraz rozszerzanie się tkanki łącznej mięśni.

Takie rozejście wymaga rehabilitacji – jeśli nie została ona podjęta, z wiekiem brzuch będzie coraz bardziej przypominał stożek i lekko zwisał.

Czego unikać, jeśli dotknęło mnie rozejście kresy białej?

Niezwykle istotne jest unikanie ćwiczeń na skośne mięśnie brzucha, gdyż ich przyczep mieści się między innymi na kresie białej - ćwiczony mięsień będzie skracał swoją długość i powiększał rozejście. Niewskazane są pozycje naciskowe, eliminujemy klęk podparty, jazdę na rowerze górskim itp. Dotyczy to zarówno młodych mam, jak i tych bardziej doświadczonych.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

  1. Mięśnie, które powinny być angażowane podczas całego procesu to nie tylko mięśnie proste ale i poprzeczne brzucha.
  2. Ćwiczenia należy wykonywać powoli i z dużą precyzją najlepiej pod okiem trenera.
  3. Należy aktywizować i angażować mięśnie wewnętrzne oraz zewnętrzne brzucha oraz dno miednicy i jej okolice.
  4. Ważny jest sposób oddychania, który skupiać się powinien na obiegu piersiowym (górny obszar klatki piersiowej) w ten sposób uruchamia się łopatka oraz ramiona, a brzuch zostaje podciągnięty.
  5. Istotną kwestią jest powrót całego ciała do sprawności, szczególnie u osób starszych – często nie stosuje się już ćwiczeń jednostkowych ukierunkowanych tylko na brzuch, raczej celem będzie przywrócenie funkcjonalności całego ciała, co będzie wspierało również brzuch!

Brzuch do góry! Pomożemy Ci w tym.

RADA NA DZIŚ:  Sprawdź, czy ten problem Cię dotyczy! 

  • Leżąc na plecach z ugiętymi kolanami umieść palce środkowy i wskazujący nad pępkiem, druga rękę połóż pod głowę.
  • Zepnij mięśnie jak do ćwiczeń lub spięcia brzucha unosząc łopatki od podłoża trzymając brodę równolegle do podłoża (broda do sufitu) i stopniowo sprawdzaj stan kresy idąc od pępka do mostka.
  • Jeśli czujesz delikatną, miękką powłokę skórną – kresa jest uszkodzona.
  • Jeśli mieszczą się 2 palce, ale kresa jest twarda – kresa nie jest uszkodzona, jest poszerzona, nad czym również należy pracować.
18. sierpnia 2022 r.
Zamknij menu