Dzień 3: Program Płaski brzuch

Brzuch jest wszędzie! Z boku, z przodu, z tyłu i w środku! Nie ćwicz ciągle w ten sam sposób i tylko leżąc. Brzuch pracuje cały dzień. Jest dużo ambitny i woli wykonywać różnego rodzaju ruchy, nie tylko spięcia. Zastanów się, jak często pracujesz nad mięśniami skośnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi brzucha?

Za co odpowiadają mięśnie skośne brzucha?

  • Zginają kręgosłup praktycznie w każdym kierunku
  • Biorą udział w pochylaniu i obracaniu się
  • Pociągają miednicę w górę i klatkę piersiową w dół

Dlaczego w ciąży i po ciąży nie powinno się robić ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha?

Większość Pań będąc w ciąży może spodziewać się rozchodzenia się mięśni prostych brzucha (kresy białej). Ponieważ mięśnie skośne brzucha mają swój przyczep na kresie to wzmacnianie tych mięśni będzie rozciągało ją jeszcze bardziej. Warto też wiedzieć, iż ćwiczenie mięśnia prostego brzucha w ciąży nie spowoduje wciągnięcia go zaraz po porodzie, a zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej będzie przyczyniało się do jeszcze większych z nim problemów po porodzie.

Jak uniknąć błędów podczas ćwiczenia mięśni skośnych brzucha?

Podczas ćwiczeń powinnaś obserwować swój brzuch i sprawdzać, czy nie pojawia się na nim charakterystyczne wybrzuszenie w postaci stożka. Jeśli tak się dzieje, znaczy to, że dane ćwiczenie nie jest dla Ciebie odpowiednie. Twoje mięśnie są zbyt słabe, aby je poprawnie wykonać lub nie angażujesz odpowiednio mięśni głębokich.

W takiej sytuacji zrezygnuj z danego ćwiczenia, zastąp je innym, najlepiej wzmacniającym mięśnie głębokie właśnie.

Codzienne ucz się prawidłowych nawyków – Twój brzuch Ci podziękuje!

Pomijając kwestie zdrowego kręgosłupa warto zwrócić uwagę na to, jak codzienność wpływa na pogarszanie się wyglądu brzucha. Pierwsza podstawowa sprawa naucz się prawidłowo podnosić rzeczy z ziemi. Dzięki tej umiejętności będziesz ćwiczyć brzuch bez pójścia na trening. Uwaga zaczynamy:

  • ugnij kolana jak do przysiadu,
  • pośladki wysuń do tyłu tak, jakbyś chciała usiąść na niewidzialnym krześle,
  • ciężar zawsze rozkładaj na dwie ręce (np. dwie mniejsze reklamówki z zakupami zamiast jednej dużej)
  • podnoszony przedmiot trzymaj blisko ciała (nigdy na wyciągniętych prosto przed siebie rękach),
  • napnij dno miednicy i mięsień poprzeczny,
  • podnoś przedmiot zawsze na wydechu.

RADA NA DZIŚ: Twój brzuch jest ambitny, a brzuszki to dla niego o wiele za mało! Poproś trenera w klubie o pokazanie dodatkowego ćwiczenia na brzuch, które możesz wykonywać codziennie w domu.

03. sierpnia 2022 r.
Zamknij menu