DZIEŃ 4: PROGRAM PŁASKI BRZUCH

Naukowcy nie mają wątpliwości: aktywność fizyczna nie tylko wydłuża życie, ale także wpływa na jego jakość i piękną sylwetkę. To nie przypadek, że aktywni rzadziej chorują na depresję i są bardziej zadowoleni z życia, lepiej radzą sobie ze stresem i mają wyższą samoocenę. Piękny brzuch to wypadkowa diety i aktywności fizycznej – walka o niego to naprawdę przyjemne zadanie.

Dlaczego 10 000 kroków jest ok?

10 000 kroków dziennie to minimum zalecane przez WHO. Przyjmując, że średnio nasz krok liczy ok. pół metra, dawka dzienna wynosi ok. 5 km. Naukowcy obliczyli, że taka właśnie dawka ruchu pozwala zachować sprawność fizyczną i utrzymać w ryzach wagę. Godzinny marsz pozwala (w zależności od tempa) stracić 400-600 kcal. Spacer z kijami, czyli nordic walking – nawet 800 kcal. A kalorie spalamy z całego ciała w tym z brzucha!

5 kilometrów dobre na cukrzycę

Badania potwierdzają, że 10 000 kroków dziennie może w ciągu 2-3 lat zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 1/3. A u tych, którzy już zachorowali, wspomaga jej leczenie. Przyczyną cukrzycy typu 2. jest utrata wrażliwości tkanek na insulinę, a codzienna porcja ruchu ją zdecydowanie poprawia.

Wybieraj szybszy spacer

Średnia prędkość podczas chodzenia wynosi około 5 kilometrów na godzinę, lecz według badań liczba spalonych kilokalorii zależy od prędkości chodzenia. Dla osoby o masie ciała 85 kilogramów, wolny 30-minutowy spacer z prędkością 3 km/h powoduje redukcję 102 kilokalorii, ale już spacerując z nieco większą, umiarkowaną intensywnością (5 km/h) w tym samym 30-minutowym czasie, spalanie kilokalorii wzrasta o 48% dając wynik 148 kilokalorii.

Po prostu im wyższe tętno tym więcej kalorii spalonych przy tej samej odległości!

Jak liczyć kroki?

Licznik kroków zazwyczaj masz w aplikacji w telefonie, ale najlepiej jest zakupić opaskę fitness, która ozdobi rękę, nie kosztuje dużo – dobre opaski można kupić w cenie 30 złotych. Taka opaska jest skutecznym motywatorem. Dodatkowo ma wiele innych ciekawych funkcji, w tym pomiar tętna. Naprawdę warto.

RADA NA DZIŚ: Po pracy idź na godzinny spacer.

 

04. sierpnia 2022 r.
Zamknij menu