Podobna do motyla z rozłożonymi skrzydłami tarczyca jest ułożona na szyi. Składa się z połączonych ze sobą dwóch płatów. To ona rozdaje karty regulując nasz metabolizm, wpływając na samopoczucie i poziom energii. Zaledwie dwa hormony, a jakże ważne - tyroksyna i trójjodotyronina regulują większość procesów zachodzących w naszym ciele.

Co to jest choroba Hashimoto?

Zaburzenia w pracy tarczycy polegają na nadmiernym lub zbyt małym wydzielaniu tyroksyny, co prowadzi do jej nadczynności lub niedoczynności. Innym zaś problemem jest Hashimoto czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Ma ono podłoże autoimmunologiczne, a to oznacza, że organizm w wyniku nieprawidłowej pracy układu immunologicznego produkuje przeciwciała, które atakują tarczycę. Hashimoto to zazwyczaj początek niedoczynności tarczycy.

Objawy Hashimoto

Jeśli towarzyszy nam uczucie zimna, senność, zaczynamy przybierać na wadze, nic nam się nie chce, zdarza nam się zapominać o wielu rzeczach, czujemy ucisk w klatce i spowolnienie bicia serca, może to świadczyć o stanie zapalnym. Warto na tym etapie wykonać badania laboratoryjne stężenia cholesterolu we krwi. Wyższe stężenia mogą świadczyć o rozwoju choroby.

Panie starające się o dziecko mają zalecane badanie tarczycy nie bez przyczyny. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie ma ogromny wpływ na płodność.

 

 

Hashimoto a dieta

Jako, że jestem zwolennikiem naturoterapii, nie będę pisać o lekach, a o faktach i praktycznych poradach, które mogą wydłużyć lub wyeliminować drogę do lekarza.

Dostarczając tarczycy 2mg jodu dobowo dbamy o jej prawidłowe funkcjonowanie, w celu jego uzupełnienia „zaleca się 1 łyżeczkę octu jabłkowego na pół szklanki wody, 1 kroplę roztworu jodku potasu, 1 łyżeczkę miodu”[1].

Dieta przy Hashimoto musi więc wuzględniać obecność jodu, którego szukamy głównie w rybach, jako najlepszym naturalnym źródle - dorsz (110 mikrogramów), łosoś (44), makrela wędzona (40), śledź (30), wartości podane na 100g produktu.

Jeśli chodzi o warzywa znajdziemy go w rzodkiewce, marchwi, pomidorach, rabarbarze, ziemniakach, fasoli czy szparagach. Owoce – truskawki, poziomki (dla bardziej wytrwałych w zbieraniu), borówki.

Zaleca się również spożywać sól jodowaną. Nie należy też zapominać o odpoczynku nad morzem.

Objawy Hashimoto zmniejszą ćwiczenia oddechowe

Wszystkie choroby tarczycy wiążą się ze słabym ukrwieniem oraz odżywieniem przysadki mózgowej łącząc się z problemami oddechowymi, jak choćby zatkanym nosem czy zapaleniem zatok.

Idąc tą drogą można wywnioskować, że bez poprawy funkcjonowania układu oddechowego nie będzie łatwo wyleczyć gruczołu, bo tym właśnie jest tarczyca.

Warunkiem prawidłowego i efektywnego leczenia jest zadbanie i udrożnienie nosa (zaleca się regularne ćwiczenia oddechowe).

„Przy nadczynności i niedoczynności tarczycy oraz wolu guzowatym zalecam smarowanie tarczycy 3 razy dziennie rozgrzewającą maścią bursztynową przez 6-9 miesięcy”[2].

Bez względu na to czy jesteśmy zdrowi czy w trakcie leczenia, zawsze warto stosować się do zaleceń opisanych wyżej, zatem do dzieła i czekam na wasze sposoby radzenia sobie z problemami z tarczycą!

Autor: Anna Wawrocka

 


[1]dr Jadwiga Górnicka, Choroby układu pokarmowego, Biblioteka zdrowia, Warszawa 2012, s. 141.

[2]Tamże ,s. 142.

23. listopada 2020 r.
Zamknij menu